Jakim kierowcą jesteś? Oto 5 typów kierowców na polskich drogach

Jakim kierowcą jesteś? Oto 5 typów kierowców na polskich drogach

Podaj dalej

Dla większości ludzi podróżowanie z miejsca na miejsce jest nieuniknione. Samochód jest najczęstszą i najłatwiejszą dostępną formą podróży, ale czasami może być również jedną z najbardziej stresujących. Oto 5 typów kierowców, których najczęściej spotkacie na polskich drogach. Do jakiej kategorii ty się zaliczasz?

Podróżując autostradami z pewnością zobaczysz charakterystyczne wzorce i zachowania. Oto 5 różnych rodzajów kierowców, z którymi na pewno spotkasz się na drodze. 

Młody kierowca
fot. freepik.com

Szajbus

Wygląda na to, że ci kierowcy czerpią inspirację z gier wideo. To właśnie przez szajbusów wprowadzono fotoradary i ustalono ograniczenia prędkości. W ich przypadku wydaje się, że każda podróż odbywa się w trybie pilnym. Szajbusi zmieniają często pas, po którym podróżują, gdy tylko widzą okazję, by pojechać nieco szybciej. 

Nie jest to najbezpieczniejsze zachowanie podczas jazdy, a przekroczenie limitów prędkości często może być niebezpieczne. Szajbusi zazwyczaj mają o sobie bardzo duże mniemanie. Gdyby tylko dostali do ręki porządną rajdówkę, pokazaliby Loebowi i Ogierowi co to znaczy prędkość. 

Łajza

Zdaniem tej kategorii kierowców najlepsza podróż to powolna podróż. Wolna i ostrożna jazda w wielu sytuacjach jest zalecana, ale nie we wszystkich. Ta cecha jest szczególnie niepożądana na autostradach. 

Podczas gdy szajbusi mogą cię denerwować, łajzy sprawią, że będziesz sfrustrowany i zniecierpliwiony. Często jeżdżą tak wolno, że zastanawiamy się, po co w ogóle jest im ten samochód. Zalecamy, abyś zawsze jeździł ostrożnie, ale niekoniecznie oznacza to, że musisz jeździć wolno! A jeśli nie zależy ci na czasie i jest ci wszystko jedno, o której dojedziesz na miejsce, polecamy komunikację miejską. 

Panikarz

Ta grupa kierowców nie ma pewności co do swoich umiejętności. Ruch drogowy i prędkości autostradowe przyprawiają ich o mdłości. Jeżdżą zawsze zgodnie z ograniczenim prędkości, albo nieco wolniej. Nie przyspieszają wystarczająco dynamicznie, aby bezpiecznie włączyć się do ruchu. 

Ci kierowcy w wielu momentach są niezdecydowani. Wahanie się jest kluczową cechą tych kierowców. Ponadto, w ich oczach widać panikę, która często powoduje, że podejmują złe decyzje. 

Biznesmen

Ci kierowcy mają wiecznie ważniejsze zadania od prowadzenia samochodu. Rozmowa przez telefon, pogaduszki z pasażerem, a ostrożna jazda to ostatnia rzecz, o której myślą. Wszyscy wiemy, że pisanie SMS-ów podczas jazdy jest niebezpieczne, ale nie dla nich. Oni mają oczy dokoła głowy! 

Wydają się zapominać, że brak skupienia na drodze może zagrażać im, ich pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. To główna przyczyna kolizji na drodze, jest dużo groźniejsze niż samo przekroczenie prędkości. 

Tatuś

Wydaje się, że to najbardziej odpowiedzialna grupa kierowców. Są rozsądnymi, spokojnymi kierowcami, jadącymi z odpowiednią prędkością, koncentracją i doświadczeniem. Lubią nadążać za ruchem, zachowując odpowiednią odległość między samochodami. Gdyby każdy był takim racjonalnym kierowcą, na drodze byłoby mniej wypadków śmiertelnych. 

Drogi wypełnione są różnego rodzaju kierowcami. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, powinien starać się być jak najbardziej racjonalnym kierowcą, ale także uważać na zachowania innych kierowców na drodze. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News