3 miliony samochodów z zabójczymi poduszkami powietrznymi. Mogą wystrzelić w każdej chwili! [LISTA]

3 miliony samochodów z zabójczymi poduszkami powietrznymi. Mogą wystrzelić w każdej chwili! [LISTA]

Podaj dalej

Około 3 miliony pojazdów wyposażonych w niebezpieczne poduszki powietrzne firmy Takata zostaną wezwane na akcję serwisową. Agencja bezpieczeństwa autostrad rządu USA wydała oficjalne pismo. Teraz firmy Ford i Mazda będą musiały wezwać około 3 mln samochodów i wymienić wadliwe napełniacze poduszek powietrznych dostarczonych przez firmę Takata. Poduszka powietrzna może być mordercza. 

Zabójcza poduszka powietrzna

Takata nie przetrwała afery w przeciwieństwie do jej niebezpiecznych poduszek
Takata nie przetrwała afery w przeciwieństwie do jej niebezpiecznych poduszek

Agencja bezpieczeństwa autostrad rządu USA NHTSA podała we wtorek, że poduszka powietrzna kierowcy wypełniona jest azotanem amonu. Ten może wykazywać oznaki rozkładu i stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

Firmy mają teraz 30 dni na przekazanie agencji harmonogramu powiadamiania właścicieli i rozpoczęcia akcji serwisowej. Poduszka powietrzna musi zostać wymieniona. 

Uwzględnione pojazdy to: 

  • Ford Ranger 2007 – 2011
  • Ford Fusion, Lincoln Zephyr I Lincoln MKZ 2006 – 2012
  • Mercury Milan 2006 – 2011
  • Ford Edge I Lincoln MKX 2007 – 2010
  • Mazda B-Series 2007 – 2009

Akcja serwisowa

Poduszka powietrzna pochodzi od firmy Takata. Ta użyła azotanu amonu do wywołania niewielkiej eksplozji w celu nadmuchania poduszek w chwili wypadku. Jednak substancja chemiczna może z czasem ulec zniszczeniu. Na przykład pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci. Może też spalić się zbyt szybko, rozrywając metalową obudowę i „obsypując” odłamkami kierowcę i pasażerów.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH 

Poduszki powietrzne tej firmy spowodowały co najmniej 27 zgonów na całym świecie, w tym aż 18 w Stanach Zjednoczonych. Około 400 osób zostało rannych. 

Mariusz Jasiński, Ford Polska: – Ford bierze odpowiedzialność za swój produkt i gdy tylko okazuje się, że jest usterka, odpowiedzialnie wzywamy kierowców i naprawiamy ją. Nasz klient wie, że cały czas jest pod opieką producenta. Tak jest w tym przypadku i w przypadku każdej akcji serwisowej. Taka reakcja ma miejsce w każdym kraju. 

Agencja NHTSA zachęca kierowców do sprawdzania wycofań dla swoich poduszek powietrznych na https://www.nhtsa.gov/recalls. Właściciele powinni wprowadzić 17-cyfrowy numer identyfikacyjny pojazdu, które zwykle znajdziemy na dokumentach rejestracyjnych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News