200 tys. Polaków otrzyma nowy dodatek. 1600 zł co miesiąc prosto na twoje konto

200 tys. Polaków otrzyma nowy dodatek. 1600 zł co miesiąc prosto na twoje konto

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

Od 1 lipca 2023 roku rusza zupełnie nowy dodatek dla wielu polskich rodzin. W ramach nowego programu będziemy mogli otrzymać co miesiąc nawet 1600 złotych zwolnionych z podatku – bezpośrednio na konto. Będzie je mógł otworzyć każdy Polak, który nie miał i nie ma mieszkania. Lub posiada jedno, w którym mieszka z co najmniej dwójką dzieci. 

Nowy dodatek dla wielu Polaków

dodatek osłonowy
Pixabay

Na początku tego tygodnia rząd przedstawił zupełnie nowy program, który ruszy od 1 lipca 2023 roku. Jego szczegóły znajdziecie TUTAJ. Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na antenie Polsat News, dodatek obejmie nawet 200 tysięcy Polaków.

– Co roku 30-40 tysięcy osób, docelowo podczas pięciu lat funkcjonowania programu, może to być nawet 200 tysięcy osób. To jest ogromne grono osób dzisiaj wykluczonych mieszkaniowo, które nie może wystartować z rodziną, nie może wejść w dorosłość – powiedział Waldemar Buda. 

Program „Pierwsze Mieszkanie” składa się z dwóch głównych założeń. Po pierwsze, uczestnicy programu będą mogli wziąć kredyt na mieszkanie o stałej, bezpiecznej stopie. Po drugie – będą mogli założyć specjalne konto mieszkaniowe, na które będą otrzymywać pieniądze od rządu. 

Program rusza już w lipcu tego roku

dodatek świadczenie małżeństwa małżeństwo staż pieniądze
fot. freepik

Konto będzie przeznaczone dla osób, które planują zakup mieszkania w przyszłości. Na przykład dla swoich dzieci. Będzie je mógł otworzyć m.in. każdy, kto nie miał i nie ma mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Z rozwiązania będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. 

Konto mieszkaniowe będzie można założyć już od 13. roku życia. Na koncie mieszkaniowym trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. Możliwe będą wpłaty w różnej wysokości. Przy miesięcznych wpłatach w wysokości 1600 zł, będziemy mogli podwoić te pieniądze na swoim koncie. Dodatek wyniesie zatem praktycznie 100%.

W każdym roku skorzystać będzie można z jednego miesiąca wakacji od oszczędzania (bez konsekwencji). Za minimum 11 wpłat w roku w kwocie co najmniej 500 zł można będzie otrzymać dodatkową premię oszczędnościową od państwa. Będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik bardziej korzystny dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku. Przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News