Interkom w rajdówce, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Interkom w rajdówce, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Interkom w rajdówce, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Podaj dalej

Wbrew pozorom interkom w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo załogi. W końcu od tego, czy kierowca dobrze usłyszy komendę, podyktowaną przez pilota zależy, czy bezpiecznie przejadą dany fragment oesu. To jednak nie wszystko.

Zaczynając naszą przygodę w rajdach, często kupujemy tanie kaski, np. popularne OMP, które nie posiadają słuchawek z mikrofonem. Taki kask spokojnie dopuszczany jest do praktycznie wszystkich imprez amatorskich, ale jednocześnie mocno utrudnia komunikację między załogą.

Zakłócona komunikacja między pilotem a kierowcą może powodować stresowe sytuacje. Można je w prosty zminimalizować lub nawet ich uniknąć korzystając z interkomu. Nawet tani zestaw znacznie ułatwia pracę pilotowi, który nie musi aż tak nadwyrężać strun głosowych, a kierowcy pozwala na lepszy odbiór informacji.

Budowa centralki interkomu:

  • zasilane są baterią 9V lub bezpośrednio ze źródła zasilania 12V (w zależności od modelu)
  • wtyczki do słuchawek: Jack 6,3mm, Peltor lub Stilo (tylko centralki Stilo)
  • posiadają potencjometry do regulacji głośności
  • bardziej zaawansowane modele mogą posiadać redukcje szumów, wtyczkę na kamerę, wtyczkę na telefon, wejście na kartę pamięci do nagrywania rozmów czy Bluetooth
  • centralki cyfrowe są najwyższymi modelami centralek, zapewniają dźwięk najwyższej jakości oraz najbardziej zaawansowane systemy tłumienia zakłóceń

Słuchawki

Jeśli nie chcecie na początku inwestować dużych pieniędzy w kaski z wbudowanym interkomem, to możecie dokupić same słuchawki, które montuje się wewnątrz kasku. Do tego dochodzi koszt centralki i macie gotowy praktyczny zestaw.

Wiele załóg szczególnie w profesjonalnych rajdach używa słuchawek treningowych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się np. na dojazdówkach, treningu lub w trakcie zapoznania z trasą. Sam po 3 latach startów zakupiłem taki gadżet i szczerze mogę powiedzieć, że warto.

Tradycyjnie podrzucamy wam kilka linków z wyżej wymienionymi akcesoriami z różnych półek cenowych.

Centralki:

Interkom TerraTrip Clubman

Centralka interkomu Stilo WRC 03

Centralka interkomu Sparco IS-140

Centralka interkomu Stilo DG-10

Słuchawki

Słuchawki Sparco do kasku zamkniętego

Zestaw słuchawkowy Stilo WRC

Słuchawki treningowe / dojazdowe Stilo WRC

Słuchawki treningowe OMP B-RACE

Więcej różnych modeli znajdziecie w sklepie inter-rally, który posiada szeroki asortyment akcesoriów stosowanych w motorsporcie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News