Informacje na temat kasków stosowanych w rajdach samochodowych

Informacje na temat kasków stosowanych w rajdach samochodowych

Informacje na temat kasków stosowanych w rajdach samochodowych

Podaj dalej

Kaski to najważniejszy element ochronny zawodników. Są one wymagane już na poziomie prób sprawnościowych przygotowanych na placach, czyli KJS. Z tego tekstu dowiecie się czegoś więcej na ich temat.

Kask jest absolutnie najbardziej podstawową, a zarazem najważniejszą częścią ubioru kierowcy oraz pilota rajdowego. Naturalnie ma on za zadanie chronić głowę zawodnika w razie wypadku. Prawidłowy dobór kasku zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas zawodów. Kaski dzielą się na otwarte oraz zamknięte (ze szczęką). W zależności od rangi imprezy, kask musi mieć też określoną przez regulamin homologację.

Imprezy amatorskie

Żeby wziąć udział w amatorskiej imprezie (niewymagającej licencji sportu motorowego) najczęściej wystarczy kask z homologacją E lub ECE. W takich kaskach skorupa wykonana jest z wzmocnionego tworzywa ABS lub ATM. Czasem mamy możliwość również zamontować w nim interkom.

Najczęściej spotykanym kaskiem w takich imprezach jest znany od lat model OMP Star widoczny na zdjęciu powyżej. Jeśli chcecie go zamówić lub po prostu poznać jego cenę to kliknijcie tutaj: klik

Zawody profesjonalne

Jak łatwo się domyślić wymagania stawiane licencjonowanym zawodnikom są znacznie wyższe. To samo dotyczy ich wyposażenia. Tutaj wymaga się homologacji SNELL lub FIA. Nierzadko też taki kask musi mieć klipsy pod HANSa. Skorupę tych kasków wykonuje się z włókna szklanego (fiberglass) lub włókna węglowego (carbon). Wyściółka jest z niepalnych materiałów. Pasek pod brodę robi się z kevlaru. Część kasków posiada fabrycznie wbudowany interkom do komunikacji głosowej.

Kaski firmy Stilo to z kolei model bardzo popularny wśród profesjonalnych zawodników. Podobnie jak w przypadku OMP, cenę możecie sprawdzić, klikając tutaj: klik

Dwa inne kaski, które są tańsze i zawodnicy także z nich chętnie korzystają, znajdziecie poniżej. Mowa o modelach RRS PROTEC JET oraz Sparco PRO RJ-3i.

Odnośnik do kasku: klik

Odnośnik do kasku: klik

Oczywiście różnych kasków rajdowych na rynku jest całe mnóstwo, a to tylko kilka często wybieranych przez zawodników propozycji. W kwestii wyboru kasku mamy dla was tylko jedną ważną radę: nie kierujcie się ceną, a jakością. Jeśli nie wiecie, na jaki kask się zdecydować to możecie poprosić o pomoc specjalistów ze sklepu Inter-Rally. Oni chętnie wam pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News