To nagranie podzieliło internet. Kto jest winny - pieszy czy kierowca?

To nagranie podzieliło internet. Kto jest winny - pieszy czy kierowca?

Podaj dalej

Nagranie, które trafiło już jakiś czas temu do internetu, nadal wywołuje burzliwe dyskusje. Pieszy wbiegł na pasy, ale to kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa. Kto zatem jest winny?

Kierowca powinien zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejścia dla pieszych. To nie ulega wątpliwości. Z drugiej strony pieszy powinien się rozejrzeć, za nim wejdzie na przejście. A jak było w tym wypadku?

Z nagrania można wywnioskować, że kierowca jechał zbyt szybko i dlatego nie zdołał wyhamować przed pieszym, który nagle znalazł się na drodze. Winny? Spora grupa osób powie bez zawahania się, że tak. Sytuacja nie jest jednak jednoznaczna.

Przepisy wyraźnie wskazują, jak powinien zachować się pieszy, za nim wejdzie na jezdnię. Znajdziemy w nich również informację, w jaki sposób powinien ją pokonywać. Ten pieszy w chwili, gdy zauważył nadjeżdżający samochód, zamiast poczekać lub zrobić krok w tył wbiega na jezdnię. Mało, że w biega, to w pewnym momencie się jeszcze zatrzymuje i cofa.

Takie zachowanie pieszego nie dało wręcz żadnych szans kierowcy samochodu na uniknięcie zdarzenia. W naszym odczuciu sprawiedliwe byłoby uznanie współwiny. Jeśli jednak w życie wejdą przepisy dające bezwzględne pierwszeństwo pieszym, to dopiero kierowcy będą mieć pod górkę. Wtedy niezależnie od okoliczności i głupoty pieszych będą musieli za nich odpowiadać.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News