Gorące chwile na Pannonia-Ring

Gorące chwile na Pannonia-Ring

Podaj dalej


PL16_0138

 
Ekstremalnie wysokie temperatury, zacięta rywalizacja i pierwsze w tym roku zwycięstwo Marcina Jedlińskiego. Tak w skrócie wyglądała czwarta runda markowego pucharu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe na węgierskim torze Pannonia-Ring.

Przed wyścigowym weekendem na Węgrzech, prowadzący w klasyfikacji generalnej cyklu Piotr Parys, miał nad rywalami dużą przewagę punktową i psychologiczną. Wszystko za sprawą sześciu kolejnych zwycięstw w tym sezonie. Po pierwszym treningu na torze Pannonia-Ring, młody zawodnik z Lublina potwierdził swoją dobrą dyspozycję, zajmując drugie miejsce, tuż za Robertem Lukasem. Trzeci był Marcin Jaros, który planował odrobić jak najwięcej punktów utraconych na skutek nieudanego występu w poprzedniej rundzie.

Podczas sobotnich kwalifikacji mogliśmy oglądać zaciętą walkę lidera pucharu z dobrze dysponowanym w ten weekend Marcinem Jarosem. W trakcie kwalifikacji przebudził się także typowany na potencjalnego zwycięzcę czwartej rundy, Marcin Jedliński. Ostatecznie Parys zdołał poprawić swój czas okrążenia z treningów o ponad sekundę i zdobył pole position. Na drugim miejscu, zaledwie 0.063 sekundy za zwycięzcą, uplasował się Jaros, a trzeci był Jedliński, który z czołowej trójki zdecydowanie najlepiej znał węgierski obiekt. Kolejne miejsca zajęli startujący gościnnie Robert Lukas i Christofer Bauer. Drugi w klasyfikacji generalnej cyklu Mariusz Urbański zdobył szóstą pozycję.

PL16_0136

Panujące od początku weekendu wysokie temperatury były nie lada wyzwaniem dla silników wyścigowych Porsche, w których pracują oleje Platinum. Silnikowe oleje, produkowane przez strategicznego sponsora cyklu – firmę Orlen Oil, dzięki kolejnym doświadczeniom w wyścigach mogą być udoskonalane i przygotowywane do pracy w najtrudniejszych warunkach. Ekstremalna jazda na torze w połączeniu z wysoką temperaturą pracy silnika i dodatkowo gorącym powietrzem zasysanym z zewnątrz, to najtrudniejszy egzamin dla oleju silnikowego jaki można sobie wyobrazić. Takie warunku to także trudny test dla opon. Dzięki świetnie przygotowanemu ogumieniu Michelin – producenta, który jest wyłącznym dostawcą opon w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, startujące w pucharze 911 GT3 Cup nie miały problemów z szybką jazdą po torze.

Jeszcze w sobotnie popołudnie odbył się pierwszy wyścig węgierskiej rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Dobry start zaliczył Piotr Parys, który szybko oddalił się od reszty stawki. Za plecami 16-latka rozegrała się walka o kolejne pozycje, w której drugie miejsce wywalczył Marcin Jaros, po raz trzeci w tym sezonie stając na podium. Marcinowi Jedlińskiemu udało się utrzymać pozycję z kwalifikacji i zająć trzecie miejsce. Parys wygrał wyścig z przewagą ponad 13 sekund i do siedmiu zwiększył liczbę wygranych w tym sezonie wyścigów. W klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 rokiem, najszybszy okazał się Robert Kępka, a podium uzupełnili Stanisław Jedliński i Juliusz Syty. W klasie Gość zwyciężył Christofer Bauer.

Drugi wyścig Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe na torze Pannonia-Ring wystartował w niedzielny poranek. Lekkie ochłodzenie spowodowało, że kierowcy i ich Porsche 911 GT3 Cup nie musieli się już zmagać z bardzo wysokimi temperaturami. Emocje zapewniły za to same zawody, w których po raz pierwszy w tym roku zwyciężył ubiegłoroczny wicemistrz cyklu, Marcin Jedliński. Kierowca zespołu GT3 Poland startował z drugiego miejsca, ale już po starcie wyprzedził Parysa i wysunął się na prowadzenie. Pomimo pogoni Parysa, Jedliński utrzymał kilkusekundową przewagę aż do mety wyścigu. Ostatecznie drugie miejsce przypadło liderowi cyklu, a trzeci stopień podium zajął Marcin Jaros. W klasie S ponownie najszybszy okazał się Robert Kępka. Wśród gościnnie występujących zawodników, sukces powtórzył też Christofer Bauer.

PL16_0134

Dzięki dobremu występowi na torze Pannonia-Ring, Piotr Parys umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, a Jaros i Jedliński, po pechowym występie w Belgii, znacznie poprawili swoją sytuację punktową. Kolejna runda pucharu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się w połowie lipca, na położonym blisko polskiej granicy torze Lausitzring w Niemczech.

Wypowiedzi po czwartej rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:
Piotr Parys:
„To była dla mnie bardzo udana runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, którą kończę ze zdobytym doświadczeniem i cennymi punktami. Wygrałem pierwszy wyścig, a w kolejnym zająłem drugie miejsce i stoczyłem bardzo ciekawy pojedynek z Marcinem Jedlińskim. Cały weekend był dość ciężki ze względu na panujące warunki pogodowe, bo temperatura dochodziła nawet do 40 stopni. W drugim wyścigu właśnie defekt chłodnicy spowodował mój błąd, bo woda zaczęła wyciekać na chłodnicę. Cieszę się, że ja i mój samochód to wytrzymaliśmy! Zaraz po powrocie do Polski rozpoczynamy przygotowania do kolejnej rundy na Lausitzring, gdzie wystartujemy w lipcu i będziemy walczyć o kolejne zwycięstwa.”

Marcin Jedliński: „Generalnie jestem bardzo zadowolony z weekendu na torze Pannonia-Ring. Jest to mój ulubiony tor i nie ukrywam ze liczyłem na dobre wyniki.
O ile pierwszy wyścig nie poszedł po mojej myśli, głównie z powodu zepsutego startu, o tyle niedzielne zmagania mogę zaliczyć do bardzo udanych. Dynamiczny, dobry start z wyprzedzeniem Piotra Parysa, równe tempo i obrana taktyka przyniosły pierwsze zwycięstwo w tegorocznej odsłonie naszego pucharu. Jestem bardzo zadowolony, zmotywowany i już się cieszę na kolejna rundę, która za kilkanaście dni wystartuje na niemieckim Lausitzringu. Do zobaczenia w Niemczech.”

Wyścig 1 – Porsche Platinum GT3 CCCE – (20 minut + 1 okr.)
1. Piotr Parys
2. Marcin Jaros +13.292
3. Marcin Jedliński +16.078
4. Chritofer Bauer +34.134
5. Robert Lukas +34.497
6. Mariusz Urbański -1 okr.
7. Robert Kępka -1 okr.
8. Stanisław Jedliński -1 okr.
9. Dominik Kotarba-Majkutewicz -1 okr.
10. Juliusz Syty -1 okr.

Wyścig 2 – Porsche Platinum GT3 CCCE – (20 minut + 1 okr.)
1. Marcin Jedliński
2. Piotr Parys +3.472
3. Marcin Jaros +13.926
4. Chritofer Bauer +28.419
5. Mariusz Urbański +43.097
6. Robert Kępka +53.900
7. Dominik Kotarba-Majkutewicz +57.733
8. Stanisław Jedliński +1:14.886
9. Wiesław Lukas +1:58.601
10. Juliusz Syty +1:59.457

Klasyfikacja po IV rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:
1. Piotr Parys 158 pkt.
2. Mariusz Urbański 96 pkt.
3. Marcin Jaros 84 pkt.
4. Marcin Jedliński 80 pkt.
5. Stanisław Jedliński 72 pkt.
6. Juliusz Syty 63 pkt.
7. Piotr Wójcik 62 pkt.
8. Dominik Kotarba-Majkutewicz 58 pkt.
9. Robert Kępka 57 pkt.
10. Jędrzej Szcześniak 55 pkt.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News