Gaz od PGNiG napędzi 54 autobusy na CNG operatora Arriva

Gaz od PGNiG napędzi 54 autobusy na CNG operatora Arriva

Zdjęcia-z-konferencji-PGNiG-Obrót-Detaliczny-i-Arriva-4

Podaj dalej

PGNiG Obrót Detaliczny, w ramach umowy z Arriva Bus Transport Polska, dostarczy 22 miliony m3 paliwa gazowego CNG. Kontrakt został zawarty na 8 lat. Pierwsze dostawy odbędą się 15 sierpnia br.

– To już kolejna umowa podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny na dostawy ekologicznego paliwa dla pojazdów komunikacji miejskiej w Warszawie. Niebawem, po ulicach stolicy, będzie jeździło ponad 220 ekologicznych autobusów gazowych. Jestem pewien, że to dopiero początek komunikacyjnego boomu gazowego w Polsce, m.in. ze względu na konkurencyjność cenową CNG i przyjazność tego paliwa dla środowiska naturalnego – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy Arriva kontraktowe paliwo dla 54 niskoemisyjnych autobusów w oparciu o całe spektrum technologiczne – począwszy od mobilnych magazynów gazu, poprzez stację LCNG, aż do wykorzystania stacji paliw CNG wybudowanej przez Arriva na terenie docelowej zajezdni autobusowej.

Jak informuje PGNiG, zastosowanie CNG jako paliwa w transporcie powoduje m.in. nawet dziesięciokrotnie mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza, a pojazdy zasilane gazem ziemnym poruszają się zdecydowanie ciszej niż ich odpowiedniki z silnikami Diesla, co jest szczególnie istotne w przypadku centrów miast.

– Wykorzystanie na tak szeroką skalę ekologicznego gazu ziemnego to dowód troski o środowisko i zdrowie mieszkańców stolicy. Teraz wartością dodaną będą jeszcze większe oszczędności z tym związane, gdyż paliwo CNG i LNG, już za kilka tygodni, obejmie zerowa stawka akcyzowa. A to oznacza, że biznes ten będzie jeszcze bardziej opłacalny – dodał Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

W 2019 r. PGNiG Obrót Detaliczny podpisało listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w: Łomży, Suwałkach, Bielsku-Białej, Kielcach i Lubinie. Wcześniej, na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej, zdecydowały się także: Warszawa, Tarnów, Kielce, Rzeszów czy Tychy. W najbliższym czasie na polskie drogi wyjedzie łącznie ponad 400 nowych, niskoemisyjnych autobusów zasilanych CNG.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News