Foteliki z poduszkami powietrznymi - rewolucja w bezpieczeństwie dzieci

Foteliki z poduszkami powietrznymi - rewolucja w bezpieczeństwie dzieci

Foteliki z poduszkami powietrznymi – rewolucja w bezpieczeństwie dzieci

Podaj dalej

Według wspólnie zebranych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Światowej Federacji Samochodowej (FIA), każdego dnia ponad 5 500 dzieci doznaje poważnych obrażeń ciała w wypadkach drogowych. Aby zminimalizować te statystyki na rynku pojawiły się foteliki samochodowe z wbudowanymi poduszkami powietrznymi.

Nowy standard fotelików dziecięcych

Jednym z pionierów nowej technologii ochrony dzieci w samochodzie jest dobrze znana marka Maxi-Cosi. Nawiązała ona współpracę z Helite, francuską spółką specjalizującą się w technologii przenośnych poduszek powietrznych. Wynikiem prac rozwojowych i testów była przełomowa technologia, która ma być stosowana w ustawionych przodem do kierunku jazdy fotelikach samochodowych nowej generacji. Innowacyjne zastosowanie poduszek powietrznych to rewolucyjny krok naprzód w kwestii zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa dzieciom.

W razie zderzenia, poduszki powietrzne umieszczone w nakładkach na pasy uprzęży fotelika, w ciągu 0,05 sekundy napełniają się powietrzem, co redukuje siły działające na szyję dziecka nawet o 55% w porównaniu ze standardowymi fotelikami samochodowymi ustawionymi przodem do kierunku jazdy. Powietrze z poduszek powietrznych automatycznie uchodzi w niecałą 1 sekundę po zderzeniu. Ta przełomowa technologia w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych ustawionych przodem do kierunku jazdy.

Wiesław Dybalski, dyrektor Dorel Polska: Inspiracją dla tej innowacji były pomyślne zastosowania technologii poduszek powietrznych w kamizelkach z air-bagami dla motocyklistów i w pasach bezpieczeństwa z poduszkami powietrznymi w ultralekkich samolotach, napełniające się w momencie zderzenia.

Technologia Air Safety – czyli jak to działa?

Nowy fotelik samochodowy wyposażony jest we wkład z CO2 z systemem aktywacji poduszek powietrznych wbudowanym z tyłu fotelika. System wykrywa zderzenie w ciągu 0,015 sekundy, powodując natychmiastowe napełnienie dwóch poduszek powietrznych w nakładkach na pasy uprzęży, co zapewnia ochronę głowy.

Testy wykazały, że technologia Maxi-Cosi Air Safety zapewnia znaczną redukcję sił działających na kręgi szyjne i głowę podczas zderzenia czołowego. Oznacza to, że dzieci przewożone w fotelikach samochodowych ustawionych przodem do kierunku jazdy, wyposażonych w poduszki powietrzne, będą do 55% bezpieczniejsze niż dzieci transportowane w standardowych fotelikach ustawionych w ten sposób.

Poduszki i dodatkowe funkcje

Pierwszym fotelikiem samochodowym dla dzieci wyposażonym w poduszki powietrzne jest model Maxi-Cosi AxissFix Air. Poza wspomnianą technologią fotelik ten posiada obrotowe siedzisko (obrót o 360°), co umożliwia ustawienie go tyłem i przodem do kierunku jazdy, a także bokiem dla wygodnego usadzania dziecka w foteliku. Fotelik jest przeznaczony do przewozu dzieci o wzroście od 61 do 105 centymetrów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News