Flota samochodów elektrycznych w Szczecinie znów się rozrasta

Flota samochodów elektrycznych w Szczecinie znów się rozrasta

57154663_794897017548286_6652739814191792128_o

Podaj dalej

W ramach wdrażania miejskiego Programu Rozwoju Elektromobilności w kwietniu br. miasto zakupiło cztery samochody elektryczne, w tym dwa Nissany Leaf. Tym samym Szczecin posiada obecnie flotę złożoną z 12 aut elektrycznych – największą wśród jednostek samorządowych w Polsce – z czego 10 pojazdów to Nissany: Leaf oraz e-NV200 Evalia.

Jeden z nowo zakupionych Nissanów Leaf jest od niedawna użytkowany przez prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka. Prezydent Szczecina jest jednym z pierwszych w Polsce przedstawicieli władz, który zdecydował się na korzystanie z samochodu zeroemisyjnego w ramach wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

Bardzo sobie cenię kompaktowość i możliwości elektrycznego Nissana. Do tej pory służbowe limuzyny kojarzyły się raczej z wielkimi, pojemnymi samochodami. Pokazujemy, że można inaczej i bardzo ekologicznie. Jeśli chodzi o ładowanie samochodu, to nie stanowi ono żadnego problemu. Auto ładuję nocą w domu lub za dnia w pracy” – powiedział prezydent Piotr Krzystek.

Pozostałe znajdujące się we flocie miasta Nissany Leaf, które zostały nabyte w ramach wcześniejszych przetargów, użytkowane są przez Zarząd Dróg Miejskich i Transportu Miejskiego, Zespół Szkół Samochodowych i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Z kolei z czterech Nissanów e‑NV200 Evalia korzystają: ZDiTM, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy i dwa Domy Pomocy Społecznej.

Prócz zakupu samochodów elektrycznych miasto Szczecin realizuje inwestycję inicjującą powstanie miejskiej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Latem ubiegłego roku przekazano mieszkańcom 3 stacje szybkiego ładowania o mocy szczytowej 50 kW.

Miasto ma w planach dalszą rozbudowę sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. W Szczecinie będą także pojawiać się nowoczesne pojazdy komunikacji miejskiej – już dziś realizujemy zakup autobusów hybrydowych i przymierzamy się do elektrycznych” – dodał prezydent Piotr Krzystek.

Cieszymy się, że coraz więcej samorządów wspiera rozwój elektromobilności, a Szczecin jest tego najlepszym dowodem. Fakt, że prezydent miasta przesiada się z samochodu spalinowego do elektrycznego, jest znamienny, bo stanowi doskonały przykład dla mieszkańców, że warto stawiać na auta zeroemisyjne. Dla nas to dodatkowa satysfakcja, że tym samochodem jest Nissan LEAF” – powiedziała Dorota Pajączkowska, PR Manager polskiego oddziału Nissan Sales CEE.

Kontrakt z miastem Szczecin został zawarty przez autoryzowanego przedstawiciela Nissana w tym regionie – Grupę Polmotor – której działania na rzecz rozwoju elektromobilności daleko wykraczają poza samą sprzedaż samochodów zeroemisyjnych. Firma aktywnie promuje ekologiczny transport, czego przykładem są m.in. organizacja konferencji o elektromobilności, stała współpraca z producentem ładowarek samochodowych, kooperacja z Akademią Morską w Szczecinie i PSPA przy programie EUFAL („Elektryczny miejski transport towarowy i logistyka”), a także promowanie samochodów elektrycznych podczas Półmaratonu Szczecińskiego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News