Elon Musk zaskoczył! Ujawnił gdzie w Europie powstanie Gigafactory Tesli

Elon Musk zaskoczył! Ujawnił gdzie w Europie powstanie Gigafactory Tesli

elon musk

Podaj dalej

Elon Musk podczas ceremonii wręczania „Złotej kierownicy” w swoim podziękowaniu poinformował, że Gigafactory powstanie w rejonie Berlina. Według informacji dziennika „Tagesspiegel” zakład zostanie zbudowany w miejscowości Gruenheide na południowy wschód od Berlina, niedaleko wciąż niedziałającego stołecznego lotniska BER. Pracę znajdzie tam około 10 tys. osób.

Będzie to już czwarta tego typu fabryka Tesli. Pierwsza z nich znajduje się w Nevadzie i jest to jeden z największych budynków na świecie. Ma 200 tys. m2 powierzchni, a jeśli weźmiemy pod uwagę całą powierzchnię użytkową na wszystkich piętrach, to wynosi ona aż 500 tys. m2.

Gigafactory 2 znajduje się w stanie Nowy Jork i tam odbywa się tylko produkcja ogniw słonecznych, a nie aut Tesli. Natomiast Gigafactory 3 zbudowano w Szanghaju z myślą o produkcji samochodów na chiński rynek. W niemieckiej fabryce będą budowane akumulatory, zespoły napędowe i auta. W pierwszej kolejności Model Y. Placówka pod Berlinem zostanie otworzona w 2021 lub 2022 roku.

– To kamień milowy na drodze do poszerzania naszych kompetencji w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności. To także dowód na to, że Niemcy są atrakcyjnym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego – chwalił decyzję Muska minister gospodarki RFN Peter Altmaier.

Według szacunkowych danych Tesla ma obecnie 30 proc. udziałów w europejskim rynku samochodów elektrycznych. Uzasadniając wybór Niemiec na lokalizację fabryki, Musk wyjaśnił, że kraj ten może poszczycić się znakomitymi inżynierami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News