Elektryczny Volkswagen ID.R będzie bił kolejne rekordy

Elektryczny Volkswagen ID.R będzie bił kolejne rekordy

6:05.336 minutes – Volkswagen ID.R sets new electric record on

Podaj dalej

U miłośników motoryzacji te nazwy wywołują dreszcz emocji: legendarny wyścig górski na Pikes Peak, słynna Północna Pętla Nürburgringu i szczycący się długą tradycją Goodwood Festival of Speed. Właśnie w tych miejscach Volkswagen ID.R – model wyposażony w wyłącznie elektryczny napęd – ustanowił spektakularne rekordy.

We wrześniu sportowe auto podejmie kolejną próbę: ID.R zamierza wyznaczyć po raz pierwszy czas wjazdu na Tianmen Mountain, spektakularną górę w Chinach. Będzie to kolejny milowy krok dla samochodów elektrycznych, a także wsparcie dla prowadzonej przez Volkswagena w Chinach kampanii w dziedzinie aut elektrycznych – kampanii, która właśnie w tym roku nabiera tempa. Do 2035 roku Volkswagen zamierza zwiększyć udział elektrycznych aut w całej swojej sprzedaży w Chinach do 50 procent.

„Elektryczny napęd oznacza początek nowej ery w motoryzacji. Volkswagen wnosi tu swój wkład w postaci aut z rodziny ID., z których pierwsze znajdują się już w przededniu sprzedaży. ID.R jest ich niezwykle ważnym ambasadorem” – stwierdził dr Frank Welsch, Członek Zarządu ds. Rozwoju Marki Volkswagen Samochody Osobowe. „Prace nad ID.R i jego sukcesy w tak ważnych miejscach doprowadziły do intensywnej wymiany technologii pomiędzy Volkswagen Motorsport, a różnymi zespołami w dziale rozwoju samochodów seryjnych Volkswagena. Dotyczyło to przede wszystkim napędu elektrycznego. Inżynierowie przygotowujący sportowe auto podzieli się na przykład z fachowcami opracowującymi seryjne auta elektryczne swoimi doświadczeniami w dziedzinie konstrukcji akumulatorów i stosowania komponentów układu elektrycznego o wysokim napięciu”.

Po sukcesach w USA i w Europie, Volkswagen Motorsport kieruje kroki na ważny rosnący rynek jakim są Chiny. Tianmen Shan Big Gate Road to spektakularna droga, która wijąc się 99 zakrętami prowadzi w pobliże szczytu góry Tianmen na wysokości 1.519 m. To chyba najbardziej widowiskowy kawałek asfaltu jaki znajdzie się pod kołami Volkswagena ID.R. Droga jest ekstremalnie wąska, ekstremalnie stroma i bardzo kręta. Prowadzi wzdłuż skalnych ścian na wysokość 1300 metrów do tzw. „Bramy do Nieba”. Nikt dotąd nie podejmował próby bicia rekordu wjazdu na szczyt. Podjęcie tego wyzwania to dowód, że ID.R wzorowo wywiązuje się z roli ambasadora rodziny ID. i na pewno będzie to robił nadal.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News