Elektryczny ID. R wystartuje w Pikes Peak!

Elektryczny ID. R wystartuje w Pikes Peak!

Elektryczny ID. R wystartuje w Pikes Peak!

Podaj dalej

I.D. R Pikes Peak to pierwszy prototypowy samochód z wyłącznie elektrycznym napędem, który 24 czerwca 2018 roku weźmie udział w wyścigu górskim Pikes Peak International Hill Climb w Kolorado w USA.

Międzynarodowy wyścig górski Pikes Peak przez znawców zwany też Race to the Clouds odbywa się od 1916 roku w pobliżu Colorado Springs w Rocky Mountains. Jego 19,99-kilometrowa trasa prowadzi od startu na wysokości 2.800 metrów do szczytu znajdującego się 4.302 m nad poziomem morza. Po raz ostatni Volkswagen brał udział w tym wyścigu w 1987 roku wystawiając spektakularnego Golfa z dwoma silnikami (każdy napędzał jedną oś), który osiągał imponującą moc 652 KM. Niewiele wtedy brakowało, żeby samochód ten odniósł zwycięstwo.

Nadszedł więc najwyższy czas na rewanż, stwierdził dyrektor Volkswagen Motosport Sven Smeets. I.D. R Pikes Peak jest dla nas niezwykle emocjonującym wyzwaniem, które da nam szansę pokazać, co samochody elektryczne mogą osiągnąć w sporcie. Cały zespół skupiony wokół kierowcy Romaina Dumasa jest niezwykle zdeterminowany, żeby ustanowić nowy rekord w dziedzinie samochodów elektrycznych. Rekordowy czas w klasie elektrycznych prototypów wynosi w tej chwili 8.57,118 min. i został ustanowiony w 2016 roku przez Nowozelandczyka Rhysa Millena.

Samochód ma pełnić rolę ambasadora elektrycznych aut z rodziny I.D. z najbardziej sportowymi samochodami z gamy Volkswagena – modelami spod znaku R. Stanowi on jednocześnie pierwszy krok do przyszłej jeszcze bardziej intensywnej współpracy Volkswagen R GmbH i Volkswagen Motosport.

Marka Volkswagen zamierza oferować na światowym rynku do 2025 roku ponad 20 nowych pojazdów z napędem elektrycznym. Rozpoczęcie produkcji pierwszego seryjnego modelu rodziny I.D. zaplanowano na koniec 2019 roku w fabryce w Zwickau w Saksonii.

Tagi: Volkswagen, Pikes Peak, Hill Climb, Elektromobilność, samochody elektryczne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News