Elektryczna zamiatarka pojawiła się na ulicach Katowic

Elektryczna zamiatarka pojawiła się na ulicach Katowic

IMG_9274-fot.-M.-Malina

Podaj dalej

Elektryczna zamiatarka rozpoczęła służbę na ulicach Katowic. To pierwszy tego typu pojazd w taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK). W połowie listopada dołączy do niej śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Elektryczna zamiatarka ładuje się w niecałe cztery godziny, może pracować osiem i jest całkowicie bezemisyjna.

Jak powiedział Andrzej Malara, prezes katowickiego MPGK:
Zakup elektrycznej zamiatarki związany jest z wymogami, jakie nakłada na nas ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do roku 2022 co najmniej 10% naszego taboru muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do roku 2025 musi to być co najmniej 30%. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to w sumie około 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy”.

Elektryczna zamiatarka Tenax Electra 2.0 Neo jest zbliżona rozmiarem zbliżona do pojazdów konwencjonalnych, działa o blisko 20% ciszej. Obsługiwać będzie głównie ulice w Śródmieściu Katowic. Pojazd wyposażono w akumulatory litowe, specjalny zbiornik na zmiotki ze stali szlachetnej i zbiornik na wodę o pojemności 400 litrów. Urządzenie kosztowało 705 tysięcy złotych.

Dodatkowo, w połowie listopada, do floty MPGK ma trafić pierwsza śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Będzie mniejsza niż te, które obecnie pracują w Katowicach. Pojazd zostanie przeznaczony głównie do obsługi imprez odbywających się mieście.

Aktualnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić dostawcę kolejnych sześciu śmieciarek napędzanych gazem ziemnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News