Drogówka ruszyła z akcją "Kaskadowy pomiar prędkości"

Drogówka ruszyła z akcją "Kaskadowy pomiar prędkości"

Drogówka ruszyła z akcją „Kaskadowy pomiar prędkości”

Podaj dalej

Drogówka prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców.

Przekraczanie dozwolonych limitów prędkości, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowcy trudniej jest tam zachować koncentrację, ponieważ dociera do niego wiele informacji na raz i jeśli będzie jechał z dużą prędkością jego umysł nie zarejestruje wszystkich ważnych komunikatów, np. znaków drogowych czy zachowań innych uczestników ruchu. Może się zdarzyć, że pominie istotną dla bezpieczeństwa informację i dojdzie do wypadku.

Kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Uwaga dla młodzieży

Mówiąc o zagrożeniach związanych z prędkością należy wspomnieć o grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata. Zwłaszcza młodych mężczyzn cechuje duża skłonność do brawury i ryzyka. Tragiczne zdarzenia w ruchu drogowym z ich udziałem nasilają się w wakacje. W ostatnim czasie policja każdego dnia odnotowuje wypadki, których byli sprawcami.

Prowadząc pojazd należy też utrzymywać prędkość, która zapewnia bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie nagłego hamowania uniknąć zderzenia.

Jak komunikują policjanci „drogówki”, zwłaszcza młodym adeptom jazdy chcą przypomnieć, że całe życie przed nimi i nie warto narażać go dla paru chwil emocji czy zaimponowania rówieśnikom. My tylko dodamy od siebie, że najlepsze są do tego tory lub szkoły doskonalenia jazdy. Dobrym kierowcą jest ten, kto przede wszystkim posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News