Dolnośląskie: W dwa miesiące prawo jazdy straciło blisko pół tysiąca kierowców

Dolnośląskie: W dwa miesiące prawo jazdy straciło blisko pół tysiąca kierowców

Dolnośląskie: W dwa miesiące prawo jazdy straciło blisko pół tysiąca kierowców

Podaj dalej

Policyjna drogówka na Dolnym Śląsku w ostatnim czasie mocno skupiła się na kontroli prędkości w terenach zabudowanych. Efekt? 499 odnotowanych przypadków, w których kierujący musieli pożegnać się z prawem do prowadzenia pojazdów, przekraczając prędkość o ponad 50 km/h.

Dolnośląscy policjanci w ten sposób chcą przypomnieć kierowcom o nowelizacji przepisów, w tym dotyczących stosowania się do ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano im prawo jazdy.

Co grozi za kolejną recydywę?

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami obowiązują nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedną z przesłanek jest rażące przekroczenie prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Odmówił przyjęcia mandatu, powołując się na łamanie przepisów przez SOP

oprac. JAB
Źródło: policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News