Diesel i benzyna znów będą po 6 złotych. I to mimo obniżki podatków i całej tarczy antyinflacyjnej

Diesel i benzyna znów będą po 6 złotych. I to mimo obniżki podatków i całej tarczy antyinflacyjnej

diesel benzyna premier ceny paliw

Podaj dalej

To nie jest czarny scenariusz, a po prostu coś, co naturalnie nadchodzi. Diesel i benzyna pomimo przeróżnych tarcz antyinflacyjnych ponownie mogą przekroczyć barierę 6 złotych. Wystarczy spojrzeć na cenę ropy na światowych rynkach, która ostatni raz była na takim poziomie prawie osiem lat temu.

Cena za diesel i benzynę pożar już pierwszą tarczę

diesel benzyna lpg

Spadek akcyzy na paliwa jaki wszedł w życie 20 grudnia lada moment przestanie istnieć. Oczywiście, gdyby nie on wciąż płacilibyśmy drożej o te około 30 groszy. Ale tego już tak naprawdę zaraz nie będzie, jeżeli chodzi o to, co było miesiąc temu, a to, co jest teraz. Obecnie płaci się na stacjach średnio 5,76 zł za litr oleju napędowego i 5,71 zł za litr benzyny Pb 95.

Warto jednak zauważyć, że ceny europejskiej ropy Brent wzrosły już o 14 procent. Cena przekroczyła w środę poziom 89 dolarów za baryłkę, a ostatni raz jej była po tyle we wrześniu 2014 roku. Wzrosty z tego roku wynoszą 11 dolarów na baryłce, czyli o 7 centów na litrze. W przeliczeniu według kursu średniego dolara oznacza to 28 groszy na litrze ropy. Czyli tyle ile tak naprawdę potaniał diesel i benzyna dzięki pierwszej tarczy antyinflacyjnej.

Ale patrząc na to samo od 17 grudnia, czyli od dnia notowań sprzed obniżenia akcyzy, cena baryłki zdrożała już jednak o 15,5 dolara. A to w przeliczeniu na polską walutę daje już 40 groszy. Oznacza to, że pierwsza obniżka lada moment całkowicie ”zniknie”, bowiem wydawać będziemy jeszcze więcej niż przed jej wprowadzeniem. Choć oczywiście i tak będzie ”taniej” właśnie o te niecałe 30 groszy.

diesel benzyna lpg ceny paliw

Druga tarcza też zostanie wchłonięta

Zmiany pomału zaczyna jest już widać w hurcie. Diesel zdrożał o 21 groszy od końca ubiegłego roku. A wszystko wskazuje na to, że cena ropy dalej będzie rosła. Przyczyni się do tego m.in. pożar rurociągu w południowo-wschodniej tureckiej prowincji Kahramanmaras, czy problemy OPEC+ z osiągnięciem celu miesięcznego wzrostu produkcji na poziomie 400 000 baryłek dziennie.

Jak zaznaczają eksperci przy cenie 100 dolarów za baryłkę koszt litra ropy wzrósłby dla krajowych rafinerii o około 70 groszy. To doprowadzi do sytuacji, że cena pochłonęłaby nie tylko obniżkę akcyzy, ale i obniżkę VAT. Oznacza to tym samym, że gdyby nie obie tarcze, paliwo kosztowałoby by prawie… 7 złotych!

diesel benzyna lpg ceny paliw

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News