Decydująca batalia

Decydująca batalia

Podaj dalej

Najważniejsza impreza w czeskich sportach motorowych, jedne z najtrudniejszych asfaltowych tras w Europie, które od lat przyciągają mnóstwo załóg i setki tysięcy entuzjastycznych kibiców.

rajd_barum__decydujaca_batalia_lidera_kajetanowicza_2

Taki właśnie jest Rajd Barum, w którym już w ostatni weekend sierpnia rywalizować będą zawodnicy walczący w Rajdowych Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Czech. Z numerem 1 do walki ruszą aktualni Mistrzowie Europy i liderzy tegorocznego cyklu, czyli Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran. Dla Kajetana tegoroczna „Barumka” będzie jego trzecim startem w tych czeskich zawodach. W ubiegłym roku Polacy zajęli tu świetne trzecie miejsce, ustępując jedynie wielokrotnym mistrzom Czech i rekordzistom tej imprezy. Ten sukces Kajetanowicz i Baran odnieśli w duchu fair-play. Na drugim odcinku specjalnym załoga LOTOS Rally Team zauważyła, że koszmarnie wyglądającemu wypadkowi uległ francuski duet Consani/Benoit. Polacy zatrzymali się, by sprawdzić czy ich rywale potrzebują pomocy. Ta postawa Kajetana i Jarka została później uhonorowana nagrodą Fair-Play przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski.

W walce o zwycięstwo w czeskiej rundzie FIA ERC załodze LOTOS Rally Team przyjdzie się zmierzyć z wyjątkowo liczną stawką szybkich i skutecznych zawodników. Wśród nich są m.in. fabryczny kierowca Skody Jan Kopecky (czterokrotny zwycięzca Rajdu Barum, Mistrz Europy z 2013 r. i trzykrotny Mistrz Czech), Bryan Bouffier (wicemistrz Europy z 2013 r., trzykrotny Mistrz Polski), wicelider punktacji FIA ERC Aleksiej Łukjaniuk, a także kolejny Mistrz Czech – Pavel Valousek Jr. i Łukasz Habaj – aktualny Rajdowy Mistrz Polski oraz wielu innych groźnych rywali. Imponująco bogatą listę zgłoszeń do czeskich zawodów tworzą aż 132 załogi, z czego 87 powalczy o punkty do klasyfikacji europejskiego czempionatu.

rajd_barum__decydujaca_batalia_lidera_kajetanowicza_3

Rajd Barum poza wyjątkowo mocną obsadą słynie także z bardzo trudnych odcinków specjalnych wytyczonych na asfaltowych drogach przecinających południowe Morawy. Nierówne, podbijające oesy o zmiennym rytmie to ogromne wyzwanie. Co więcej – trasa tegorocznej edycji zawodów została w 40 procentach zmieniona w porównaniu z edycją z sezonu 2015, ale w harmonogramie nadal pozostały najbardziej znane odcinki „Barumki”.

rajd_barum__decydujaca_batalia_lidera_kajetanowicza_1

Kajetan Kajetanowicz: – Moi partnerzy i współpracownicy dają mi możliwość walki na najwyższym poziomie. Jestem im za to wdzięczny i również dlatego zawsze staram się dać z siebie jak najwięcej. Przed każdym sezonem, na każdym treningu, na każdym evencie i na każdych zawodach. Moje życie to rajdy i cieszę się z wszystkich dni, które stawiają przede mną zadania. Przed LOTOS Rally Team kolejne wyzwanie – ósma runda Mistrzostw Europy. Wygrać Rajd Barum jest bardzo ciężko, dlatego też wielu kierowców pragnie tego tak samo jak ja. Wiara zespołu i kibiców utwierdza mnie w przekonaniu, że wspólnie robimy rzeczy nieszablonowe. Będziemy się cieszyć każdym kawałkiem, często bardzo zniszczonego, asfaltu wokół Zlina i starać się zasłużyć na zadowolenie z wykonanej pracy.

Nieoficjalne wyniki 8. rundy FIA ERC 2016 poznamy w niedzielę około 15:25. Godzinę później, na rynku w Zlinie rozpocznie się ceremonia mety, która zakończy 46. edycję Rajdu Barum.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News