Czym jest Head-up display i jak działa?

Czym jest Head-up display i jak działa?

Czym jest Head-up display i jak działa?

Podaj dalej

Innovision Cockpit, czyli zestaw interaktywnych i cyfrowych wskaźników oraz elementów obsługi samochodu stosowany np. w nowym Touaregu. Jego funkcje wzbogaca wyświetlacz przezierny (head-up display) – urządzenie to wyświetla najważniejsze w danej chwili informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Dane o aktualnej prędkości oraz tej dozwolonej na danym odcinku drogi, czy też wskazania systemu nawigacji pojawiają się wirtualnie w formie graficznej zawieszone przed samochodem. Kierowca postrzega je, jakby znajdowały się na drodze – ma je więc stale przed oczami.

Z technicznego punktu widzenia cyferki czy znaki graficzne są wyświetlane na przedniej szybie samochodu. W ten sposób szyba staje się przezroczystym ekranem, tzw. „Windshield Head-up-Display”. Jego szerokość wynosi 217 mm, wysokość natomiast 88 mm, jest to więc największy wyświetlacz head-up oferowany przez Volkswagena.

Kierowca może regulować położenie (wysokość) wyświetlanych informacji i zmieniać zestaw prezentowanych danych; oprócz prędkości jazdy mogą się na nim pojawiać mijane znaki drogowe czy wskazania systemu nawigacyjnego. Można też wyświetlać ostrzeżenia – np. o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Wyświetlacz przezierny Touarega może również przekazywać kierowcy informacje o działających w danej chwili systemach asystujących. Na wysokości jego wzroku ukazują się wtedy piktogramy systemu „ACC” utrzymującego automatycznie – prędkość i odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu, systemu rozpoznawania przeszkód na drodze w nocy, utrzymywania wybranego pasa ruchu „Lane Assist” oraz asystenta zmiany pasa – „Side Assist”. Kierowca może przy tym zmieniać jasność wyświetlanych znaków i cyferek oraz kolorystykę. Jasność wyświetlanych informacji jest ponadto dopasowywana automatycznie do światła zewnętrznego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News