Czy to koniec teamu Ferrari w Formule 1?

Czy to koniec teamu Ferrari w Formule 1?

Czy to koniec teamu Ferrari w Formule 1?

Podaj dalej

Zespół zadebiutował w Formule 1 podczas drugiej rundy w historii Mistrzostw Świata (Grand Prix Monako) w sezonie 1950 z modelem Tipo 125 F1. Czy po 70 latach Gestione Sportiva się wycofa?

Ferrari jest najbardziej doświadczonym i utytułowanym zespołem w historii F1. Zespół wywalczył 16 tytułów w klasyfikacji konstruktorów oraz 15 w klasyfikacji kierowców. Teraz jednak słyszymy, że team tworzący historię Królowej Motosportu może zrezygnować z udziału w wyścigach.

To nie pierwszy raz, kiedy wyniki Scuderia Ferrari nie są najlepsze i przez to pojawiają się pogłoski o rezygnacji włoskiego koncernu ze startów w F1. Sergio Marchionne, czyli dyrektor generalny Fiat Chrysler oraz Ferrari nie kryje niezadowolenia z obecnego regulaminu Grand Prix i zapowiedział, że jeśli się on nie zmieni, to włoska marka zniknie z zawodów.

W idealnym świecie wyobrażałbym sobie Formułę 1 tak: mamy takie samo ogumienie i wytyczne co do silników, całej reszcie dałbym wolną rękę. Teraz, jeśli przekroczy się jakieś zasady nawet o milimetr, to wpada się po uszy. To niemożliwe, aby stworzyć samochód idealny! Według mnie najlepiej byłoby wyrzucić wszystkie te regulaminy za okno. Dałbym wolną rękę i wtedy zobaczylibyśmy zdolności inżynierów. To byłoby wyzwanie. Ale nie, zamiast tego mamy propozycje, które prowadzą do tego, że prędzej czy później wszystkie samochody są takie same. Odróżnia je tylko kolor. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość Formuły 1, to Ferrari zniknie w trzy sekundy. W ten negatywny sposób skomentował obecny regulamin F1 Marchionne i jednocześnie potwierdził obawy o możliwości odejścia Ferrari z tych prestiżowych wyścigów.

Dyrektor generalny ciągnie dalej: Ważne, żeby inżynierowie mogli pracować bez kajdanek. W ciągu ostatnich lat bardzo ich ograniczaliśmy, szczególnie jeśli chodzi o aerodynamikę. Czy zatem jeśli regulamin się nie zmieni, to faktycznie Włoski koncern pożegna się z Formułą? Jeżeli sport będzie rozwijał się we właściwym kierunku, to jesteśmy otwarci na rozmowy. Ale jeśli ze sportu zrobi się supermarket, to mnie nie będzie to interesowało.

Marchionne podsumowuje: Formuła 1 nierozerwalnie należy do historii Ferrari. Zrobię wszystko, aby chronić pozycję Ferrari w sporcie. Ale nie zostaniemy tutaj za wszelką cenę. Formuła 1 ma w sobie coś szlachetnego, to nie jest taki sam sport jak inne. Nigdy nie przypuszczałem, że zespół Ferrari może opuścić Formułę 1 po 2020 roku. Jesteśmy tutaj dłużej niż wszystkie inne ekipy. Rozumiemy ten sport. Ciężko jest wyobrazić sobie Formułę 1 bez Ferrari. Pozostajemy w dialogu z Liberty Media i jestem pełen nadziei, że wykonamy krok do przodu.

Nam także ciężko sobie wyobrazić te wyjątkowe zmagania bez włoskiego teamu. Po części trudno też się nie zgodzić z wypowiedzią Sergio Marchionne dotyczącą regulaminów. Jednak z drugiej strony te same przepisy dotyczą innych zespołów, które potrafią je zaakceptować, dostosować się i pokazać z dobrej strony w trakcie zawodów.

Tagi: Formuła 1, Ferrari, Sergio Marchionne, wyścigi, F1 2018

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News