Czy pamiętasz o zabezpieczeniu swojego roweru przed kradzieżą?

Czy pamiętasz o zabezpieczeniu swojego roweru przed kradzieżą?

uzimanje-bicikla.jpg-1

Podaj dalej

Letni okres to idealna okazja, by odstawić samochód do garażu i przesiąść się na rower. Po pierwsze poprawimy naszą kondycję, a po drugie unikniemy stania w korkach. Niestety musimy także zadbać o to, aby zabezpieczyć go przed kradzieżą.

Policja przygotowała kilka porad, które mogą ochronić nasz jednoślad przed kradzieżą. Właśnie dlatego postanowiliśmy je także dla was opublikować. Mamy nadzieję, że dzięki nim wasze rowery będą odpowiednio zabezpieczone.

Po pierwsze rozsądek — nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru. Czasami chcemy tylko na chwilę wejść do sklepu, poza tym widzimy nasz jednoślad przez witrynę oparty o elewację. I? Nagle złodziej nim pośpiesznie odjeżdża! Moment nieuwagi może nas sporo kosztować. Nierzadko przecież rowery kosztują kilka tysięcy złotych. Mieliśmy co prawda linkę zabezpieczającą, ale przecież weszliśmy do sklepu tylko na minutę.

Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby korzystać z odpowiednich zabezpieczeń rowerowych, szczególnie w dużych miastach. Okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru jednoślad to łatwy łup, za który można dostać kilkaset złotych.

Warto też zatrzymać się na chwilę przy temacie urządzeń zabezpieczających. Powinny one posiadać odpowiednie atesty. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z hartowanego metalu, stali wysokowęglowej lub ogniw kutych na zimno. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam, które zabezpieczenia są najlepsze. Te, które kosztują kilkanaście złotych, nie będą się zbyt długo opierać wprawionemu złodziejowi.

Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Poza tym jednoślady pozostawione luzem wewnątrz kamienic są często przeszkodą w dostępie do ciągów komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji stanowią duże utrudnienie, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być drożne, co jest w interesie wszystkich mieszkańców.

Oznakowanie roweru

Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Program „Twój rower – Twoja własność” polega na nadaniu jednośladom indywidualnych oznaczeń, sporządzeniu ich opisu, spisaniu numeru ramy, typu, koloru oraz innych cech szczególnych – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Zrobić to można na każdym komisariacie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News