Części do samochodu: zamawiać samemu czy zaufać serwisowi?

Części do samochodu: zamawiać samemu czy zaufać serwisowi?

showroom-829846_1280

Podaj dalej

Wiosna to piękny okres, ale również często kosztowny. Najczęściej tą porą roku oddajemy samochody na przegląd, mając w głowie zbliżające się wakacyjne podróże.

Po oddaniu auta do warsztatu nasuwa się ważne pytanie. W kwestii doboru części polegać na serwisie, czy dostarczyć swoje? Oba rozwiązania mają plusy oraz minusy. Postanowiliśmy wziąć pod lupę obie opcje.

Własne części – plusy

Decydując się na samodzielny wybór nowych części, najczęściej korzystamy z serwisów internetowych. Ma to jedną olbrzymią zaletę. Ilość dostępnych producentów jest ogromna. Co za tym idzie, możemy nieraz zaoszczędzić, bo oferowane tam artykuły są najczęściej w niższych cenach, niż oferuje nam serwis. Sami też decydujemy, z jakiej półki wybieramy asortyment, bo do wyboru mamy chińskie zamienniki, jak i markowe produkty.

Sprawdzasz ciśnienie w oponach? Poznaj powody, dla których powinieneś to robić

Własne części – minusy

Największym problem, jeśli sami zamawiamy elementy do naszego samochodu, jest ich dopasowanie. Nie raz w jednym roczniku do jednego samochodu montowano dwie podobne, ale różniące się czymś części. Zdarza się, że nawet jeśli podamy VIN naszego pojazdu, to sprzedający i tak ma problem z trafnym doborem. Kolejna sprawa to wybór dobrego producenta. Powinniśmy wybrać tych renomowanych, pytanie tylko, czy wiemy, którzy to są. Ostatni minus to reklamacja. Bez względu na to, czy część przyjdzie wadliwa, czy uszkodzi ją warsztat w trakcie montażu, to na naszej głowie będzie zwrócenie jej i odzyskanie swoich pieniędzy. Bez względu na to, kto zawinił, to my będziemy musieli udowodnić, że z częścią było coś nie tak.

Części z serwisu – zalety i wady

Jak już pisaliśmy powyżej, części z serwisu bywają czasami droższe i to mechanik decyduje o wyborze producenta danego elementu. Jeśli zależy nam na porządnych zamiennikach lub tylko oryginalnych podzespołach, to powinniśmy go o tym poinformować. Prawdziwy fachowiec ma również doświadczenie w kwestii wyboru sprawdzonych producentów. Nawet jeśli zdarzy mu się zamówić niepasującą część, to on będzie musiał wymienić ją na prawidłową.

Idealny sprzęt do sprzątania samochodu – Karcher WD 4 Car

Podsumowanie

Jeśli bardzo dobrze znamy swój samochód i mamy sprawdzonych producentów części, to często warto samemu je zamówić. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak dana część ma wyglądać lub na jakiego producenta się zdać, to lepiej postawić na fachowość serwisu. Szczególnie jest to dobre posunięcie w sytuacji, gdy do czynienia mamy z poważną awarią. Wtedy teoretycznie droższe rozwiązanie może okazać się dla nas tańsze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News