Czarna perła - Toyota Supra MK4 kupiona na aukcji za rekordową kwotę

Czarna perła - Toyota Supra MK4 kupiona na aukcji za rekordową kwotę

Podaj dalej

Toyota Supra od lat jest marzeniem wielu. Zwłaszcza generacja nr 4. Na ostatniej aukcji renomowanego domu aukcyjnego RM Sotheby’s właśnie taki model, z 1994 roku osiągnął najwyższą cenę w historii. Ile musiał zapłacić nowy nabywca za ten kultowy ale też utrzymany w niezwykłej formie egzemplarz?

Cena z kosmoSupry

Wystarczyły zaledwie 2 miesiące od poprzedniej aukcji, aby kolejny egzemplarz Toyoty Supra MK4 przebił ceną wynik. Anonimowy nabywca czarnej Supry z 1994 roku, postanowił wyłożyć aż 173 600 dolarów. Poprzedni rekord to 121 000 dolarów. Aukcję przeprowadziła firma RM Sotheby’s.

Nawet organizatorzy licytacji nie spodziewali się takiego wyniku. Szacowano, że auto o przebiegu 11 200 mil osiągnie maksymalnie cenę w przedziale 100-120 tys. dolarów. Jak widać eksperci pomylili się o około 45% – wygląda na to, że sentyment kolekcjonerów do legendarnego coupe Toyoty z biegiem lat tylko rośnie.

Czarna Targa

Zachowana w doskonałym stanie czarna Supra z beżowymi, skórzanymi fotelami kryje pod maską słynny silnik 2JZ-GTE twin-turbo o pojemności 3 litrów i 6 cylindrach w układzie rzędowym. Ten niezniszczalny, świetny do tuningu motor w fabrycznej wersji generuje 320 KM przy 5600 obr./min., ale sprawni mechanicy potrafią wycisnąć z niego nawet 1000 KM. Co więcej, w sprzedanej właśnie Suprze silnik 2JZ jest sparowany z cenioną 6-stopniową manualną skrzynią biegów. O wyjątkowości tego egzemplarza przesądza opcjonalny, fabryczny dach typu Targa.

Czarna Supra wyjechała z salonu Toyoty w Illinois w 1994 roku i kosztowała 42 800 dolarów. W swojej historii była wielokrotnie odsprzedawana. Samochód trafił nawet do Szwajcarii, po czym powrócił do Stanów Zjednoczonych.

W 2015 roku został wystawiony na sprzedaż przez St. Louis Car Museum And Sales – miał wtedy 10 553 mil przebiegu, a jego cena wynosiła 99 900 dolarów. Od tamtej pory auto zostało sprzedane jeszcze dwa razy przez dealerów z Nowego Jorku, zaś ostatnia aukcja firmy RM Sotheby’s miała miejsce na Amelia Island na Florydzie.

Pierwsza Supra sprzedana za 9 milionów zł

oprac. (JAB)
źródło: RM Sotheby’s

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News