Czarna perła - Toyota Supra MK4 kupiona na aukcji za rekordową kwotę

Czarna perła - Toyota Supra MK4 kupiona na aukcji za rekordową kwotę

1994-toyota-supra-twin-turbo-targa_tim-scott-2018-courtesy-of-rm-sothebys

Podaj dalej

Toyota Supra od lat jest marzeniem wielu. Zwłaszcza generacja nr 4. Na ostatniej aukcji renomowanego domu aukcyjnego RM Sotheby’s właśnie taki model, z 1994 roku osiągnął najwyższą cenę w historii. Ile musiał zapłacić nowy nabywca za ten kultowy ale też utrzymany w niezwykłej formie egzemplarz?

Cena z kosmoSupry

Wystarczyły zaledwie 2 miesiące od poprzedniej aukcji, aby kolejny egzemplarz Toyoty Supra MK4 przebił ceną wynik. Anonimowy nabywca czarnej Supry z 1994 roku, postanowił wyłożyć aż 173 600 dolarów. Poprzedni rekord to 121 000 dolarów. Aukcję przeprowadziła firma RM Sotheby’s.

Nawet organizatorzy licytacji nie spodziewali się takiego wyniku. Szacowano, że auto o przebiegu 11 200 mil osiągnie maksymalnie cenę w przedziale 100-120 tys. dolarów. Jak widać eksperci pomylili się o około 45% – wygląda na to, że sentyment kolekcjonerów do legendarnego coupe Toyoty z biegiem lat tylko rośnie.

Czarna Targa

Zachowana w doskonałym stanie czarna Supra z beżowymi, skórzanymi fotelami kryje pod maską słynny silnik 2JZ-GTE twin-turbo o pojemności 3 litrów i 6 cylindrach w układzie rzędowym. Ten niezniszczalny, świetny do tuningu motor w fabrycznej wersji generuje 320 KM przy 5600 obr./min., ale sprawni mechanicy potrafią wycisnąć z niego nawet 1000 KM. Co więcej, w sprzedanej właśnie Suprze silnik 2JZ jest sparowany z cenioną 6-stopniową manualną skrzynią biegów. O wyjątkowości tego egzemplarza przesądza opcjonalny, fabryczny dach typu Targa.

Czarna Supra wyjechała z salonu Toyoty w Illinois w 1994 roku i kosztowała 42 800 dolarów. W swojej historii była wielokrotnie odsprzedawana. Samochód trafił nawet do Szwajcarii, po czym powrócił do Stanów Zjednoczonych.

W 2015 roku został wystawiony na sprzedaż przez St. Louis Car Museum And Sales – miał wtedy 10 553 mil przebiegu, a jego cena wynosiła 99 900 dolarów. Od tamtej pory auto zostało sprzedane jeszcze dwa razy przez dealerów z Nowego Jorku, zaś ostatnia aukcja firmy RM Sotheby’s miała miejsce na Amelia Island na Florydzie.

Pierwsza Supra sprzedana za 9 milionów zł

oprac. (JAB)
źródło: RM Sotheby’s

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News