Cupra Tavascan – nowy elektryczny i sportowy SUV

Cupra Tavascan – nowy elektryczny i sportowy SUV

CUPRA-Tavascan-Electric-Concept_02_HQ

Podaj dalej

Cupra prezentuje nowy samochód koncepcyjny. Będzie nim SUV napędzany przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 306 KM. Pojazd stworzony na platformie MEB Grupy Volkswagen zostanie wyposażony w akumulator o pojemności 77 kWh pozwalający na uzyskanie zasięgu do 450 km.

Samochód koncepcyjny Cupra Tavascan łączy w sobie sylwetkę czterodrzwiowego crossovera, praktyczność SUV-a i elegancję sportowego coupe. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny i bezemisyjny model marki. Samochód został zaprojektowany z myślą o potrzebach rynku w pełni elektrycznych SUV-ów coupe, którego przewidywany wzrost osiągnie 15% rocznie. Cupra Tavascan wzięła swoją nazwę od wioski położonej w Pirenejach.

Oprócz modelu Cupra Formentor, który zostanie wprowadzony na rynek w 2020 r. wraz z dwoma innymi hybrydowymi modelami plug-in o dużej mocy, już wcześniej udowodniliśmy nasze możliwości technologiczne, opracowując pierwszy na świecie w pełni elektryczny samochód wyścigowy, Cupra e-Racer. Przedstawiając koncept Cupra Tavascan, przekładamy tę wizję na ulice i udowadniamy, że osiągi i moc idą w parze z elektryfikacją – mówi Wayne Griffiths, Dyrektor generalny Cupra.

Dynamiczna sylwetka

Wygląd zewnętrzny pojazdu podkreślać ma jego moc i wydajność. Z przodu modelu Tavascan pojawi się nisko osadzone podświetlone logo Cupra, które wskazuje na elektryczny rodowód samochodu. Odpowiedni przepływ powietrza to kluczowy element nowego konceptu Cupra. Każdy otwór wentylacyjny zapewni wysoką wydajność i odpowiednie chłodzenie akumulatorów. W nadkolach mieszczą się aż 22-calowe felgi ze stopów lekkich, minimalizujące opór powietrza dla jak najpłynniejszej jazdy. Dyfuzor zwiększa właściwości aerodynamiczne oraz dodaje charakteru. Wizualne wrażenie potęgują tylne światła, rozciągające się na całą szerokość pojazdu.

Elektryczna Cupra Tavascan wyróżnia się wyglądem – metaliczny lakier uzupełniony jest dodatkami z włókna węglowego i charakterystycznymi detalami w kolorze miedzi.

Tavascan, czyli wydajność

Nowy koncept Cupry przedstawia wizję przyszłości marki. Elektryczny Tavascan ma łączyć w sobie wydajność, dynamikę i właściwości jezdne, jakich wymagają klienci. Dwa silniki – jeden zintegrowany na przedniej osi, drugi z tyłu – zapewnią łączną moc 224 kW (306 KM) i napęd na wszystkie cztery koła. Cupra Tavascan osiągnie 100 km w mniej niż 6,5 sekundy, a zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 77 kWh pozwoli uzyskać zasięg do 450 km (zgodnie z normą WLTP). Nowy koncept oparto na platformie MEB koncernu Volkswagen. Środek ciężkości pojazdu jest nisko osadzony – akumulator umieszczono w podłodze, dzięki czemu Tavascan jeszcze zyskuje na dynamice.

Elektryczna CUPRA Tavascan zadebiutuje na tegorocznych targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News