Co lepsze do twojego garażu - kanał czy podnośnik?

Co lepsze do twojego garażu - kanał czy podnośnik?

pol_pl_Podnosnik-samochodowy-nozycowy-ATS-L-550-2666_1

Podaj dalej

Wielu z nas lubi sobie pomajsterkować przy swoim samochodzie. Im bardziej wciągamy się w temat, tym więcej potrzebujemy narzędzi. W pewnym momencie jednak sam garaż z narzędziami to za mało.

Jeśli też jesteście już na etapie rozważania, czy lepiej mieć kanał, czy podnośnik w swoim garażu, to mamy dla was kilka zalet jednego, jak i drugiego rozwiązania. Jeśli nie macie finansów ani miejsca na obie opcje, to musicie dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zacznijmy od kanału. Jego największym plusem jest fakt, że nie potrzebujecie specjalnie dużego garażu, żeby móc go w niego wyposażyć. Konstrukcja jest prosta i jednocześnie bezobsługowa. W kanale również można zorganizować sobie zaplecze narzędziowo-materiałowe. Montaż porządnego oświetlenia też nie jest problematyczny. Jeśli myślicie o działalności w swoim garażu, to kanał dodatkowo nie wymaga żadnych przeglądów itp. Musi mieć tylko możliwość zakrycia otworu.

Największym minusem jest zimno i wilgoć gromadząca się w środku kanału. Wilgoć niestety nie sprzyja ani obiektowi, ani serwisantom. W kanale gromadzą się też ciężkie, szkodliwe gazy, a niskie osoby muszą wspomagać się różnej maści podwyższeniami, aby dokonać naprawy. Będąc w środku, mamy również do dyspozycji mniej miejsca wokół niż w przypadku podnośnika. Oczywiście są też kanały modułowe, wyposażane w układy ogrzewania i wentylacji, ale są to rozwiązania dosyć drogie.

Czas na drugą możliwość. Podnośniki zyskują duże uznanie z uwagi na możliwość aranżacji przestrzeni warsztatu. W momencie, kiedy nie są potrzebne, można postawić je w kąt i cieszyć się równą powierzchnią. W przypadku podnośników kolumnowych mamy możliwość regulacji ich wysokości. Jest to na pewno olbrzymi plus. Poza tym zyskujemy znacznie większą ilość wolnego miejsca, będąc pod samochodem, niż w przypadku kanału.

Do minusów musimy zaliczyć potrzebne miejsca na montaż podnośnika. Nie chodzi tu tyle o szerokość, co przede wszystkim o wysokość garażu. W tym wypadku bez bardzo wysokiego sufitu się nie obejdzie. Podnośniki wymagają również regularnych przeglądów, a co się z tym wiąże, także napraw, które mogą być mniej lub bardziej kosztowne. Poza tym niektóre napraw przy użyciu podnośnika kolumnowego mogą być problematyczne.

Niestety prawda jest taka, że nie ma idealnego rozwiązania. Każdy profesjonalny warsztat najczęściej korzysta z obu opcji. W małych warsztatach najczęściej można spotkać tylko kanały, w których na dobrą sprawę możemy wykonać praktycznie wszystkie naprawy, tylko czasami w mniej komfortowy sposób, niż gdybyśmy mieli do dyspozycji podnośnik.

Zdjęcie podglądowe: sklep.phu-szczepan.pl

Tagi: Platinum, warsztat, Orlen Oil, podnośnik, kanał,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News