CNN: UE wprowadzi nową technologię do aut. Już nie spojrzysz nigdy na telefon

CNN: UE wprowadzi nową technologię do aut. Już nie spojrzysz nigdy na telefon

telefon kierowca

Podaj dalej

Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejne istotne zmiany w samochodach, które będą miały na celu poprawę naszego bezpieczeństwa. Jak donosi CNN w 2022 roku obowiązkiem w nowych samochodach ma być technologia, która będzie kontrolowała to czy kierowca jest w pełni skupiony na drodze.

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej co trzeci wypadek jest skutkiem tego, że kierowca nie skupia swojej uwagi na drodze. W tym czasie najczęściej przegląda telefon, szuka papierosów i zapalniczki, spożywa posiłek bądź szuka w radio ciekawszej muzyki.

Nowa technologia, która ma wejść niebawem w życie będzie analizować za pomoca kamer i specjalnych algorytmów, czy kierowca patrzy na drogę. Mają one także wykrywać, czy kierujący nie ma zbyt długo zamkniętych oczu.

SOP kończy 2019 rok z rekordową liczbą kolizji. Z roku na rok jest coraz gorzej

Specjalny program jaki ma być montowany we wszystkich pojazdach od 2022 roku będzie analizował także, czy wzrok kierowcy na zbyt długo nie skupia się na miejscach innych, niż przednia szyba, lub lusterka. Specjalne algorytmy wykryją także moment, gdy człowiek będzie zmęczony, a jego powieki staną się „ciężkie”. Wszystko za sprawą częstotliwości mrugania i szerokości otwartych oczu.

System będzie ostrzegał za pomocą specjalnych komunikatów kierowcę, gdy zajdzie taka potrzeba, że czas na odpoczynek lub aby skupił się na drodze.

Przed radiowozem doszło do czołowego zderzenia pojazdów. Szokujący widok

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News