Citroën i Total obchodzą "złote gody"

Citroën i Total obchodzą "złote gody"

Citroën i Total obchodzą „złote gody”

Podaj dalej

W tym roku mija dokładnie 50 lat od nawiązania współpracy pomiędzy obiema firmami. Jubileusz to okazja aby spojrzeć wstecz – na wspólne osiągnięcia biznesowe i sportowe Francuzów.

Od chwili rozpoczęcia współpracy w 1968 r., Total, francuski koncern naftowy wspierał rozwój przemysłowy Citroëna na pięciu kontynentach, głównie dostarczając środki smarne do samochodów. W kolejnych dekadach obydwie grupy wspólnie opracowywały oleje do silników marki znad Sekwany, dążąc do tego, by zapewnić im coraz niższe zużycie paliwa i trwalszą pracę.

Wspólna pasja do sportu

Inną dziedziną współpracy Citroëna i Total są sporty samochodowe. Pierwsze dowody udanego partnerstwa pojawiły się już w 1969 r., podczas Rajdu Maroka. W tym okresie Citroën zaczął gromadzić zwycięstwa odnoszone przez model DS 21. Łącznie 36 wygranych imprez i pięć tytułów Mistrza Świata FIA wywalczonych w kolejnych latach, jeden po drugim. Inne pasmo sukcesów nastąpiło w latach 2003-2012 – półka na puchary powiększyła się o osiem tytułów Rajdowego Mistrza Świata w kategorii producentów i dziewięć w klasyfikacji kierowców w rajdach WRC (wszystkie Sebastien Loeb). Trzy lata później francuski producent powrócił do cyklu Mistrzostw Świata wraz z wprowadzaniem modelu C3 WRC.

fot. flickr.com/KlausNahr (cc-by-sa-2.0)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News