Ciągnik rolniczy tylko dla prawdziwych twardzieli

Ciągnik rolniczy tylko dla prawdziwych twardzieli

Ciągnik rolniczy tylko dla prawdziwych twardzieli

Podaj dalej

Pomysłowość fanów motoryzacji nie zna granic. Tym razem potwierdził to zespół Top Gear, który stworzył najszybszy ciągnik na świecie. Fiński rekord prędkości z 2015 roku został pobity.

Przez 3 lata niepodzielnie rządziła fińska Valtra T234 z silnikiem o mocy 470 KM. Ciągnik rolniczy z Finlandii osiągnął rekordową prędkość 130.165 km/h w warunkach zimowych. Za kierownicą tej maszyny usiadł sam mistrz świata, czyli Juha Kankkunen. Na potrzeby próby wykorzystano standardowy ciągnik, w którym zmodyfikowano oprogramowanie sterujące silnikiem i zdjęto ograniczenie w przekładni.

Ekipa brytyjskiego programu Top Gear postanowiła pobić ten rekord. W tym celu powstała maszyna o nazwie Track Tor. Wyposażono ją w silnik V8 Chevroleta o pojemności 5.7 l i mocy 500 KM. Ciągnik otrzymał zawieszenie pneumatyczne oraz 54-calowe koła ze specjalnymi oponami Super Swamper Bogger. Zastosowano w nim hamulce na wszystkich czterech kołach z niezależną regulacją dla obu tylnych kół.

Próba pobicia rekordu świata odbyła się na dawnym lotnisku RAF w Leicestershire w Wielkiej Brytanii. Potężny traktor o mocy 500 KM w pierwszym przejeździe osiągnął prędkość 144.929 km/h. Podczas drugiej próby uzyskano 132.969 km/h.

Ostatecznie w księdze rekordów Guinessa odnotowano rekordową prędkość 140.45 km/h, czyli 87.27 mil/h.

Tagi: Top Gear, ciągnik rolniczy, rekord

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News