Chrapiesz w nocy? Powinieneś sprawdzić, czy możesz prowadzić

Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą.

Chrapiesz w nocy? Powinieneś sprawdzić, czy możesz prowadzić
Podaj dalej

Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Należy ona do objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) – schorzenia polegającego na tym, że w czasie snu dochodzi do powtarzających się bezdechów lub spłyceń oddychania.

W efekcie w ciągu dnia choremu towarzyszy uczucie zmęczenia, bóle głowy, drażliwość, zaburzenia koncentracji i senność. Negatywnie wpływa to na zdolność do prowadzenia samochodu.

Niektóre osoby z OBS mogą w niekontrolowany sposób zasypiać w czasie dnia – nawet podczas wykonywania tak skomplikowanej czynności jak prowadzenie auta. Zmęczenie i zaśnięcie było w 2018 r. przyczyną 533 wypadków z winy kierującego. Jest to też jedna z trzech najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach.

Były samochód Paris Hilton trafił na sprzedaż. Jeremy Clarkson: „To najlepsze auto, jakim jeździłem” 

Senność i obniżona koncentracja wydłużają czas reakcji kierowcy na potencjalne zagrożenie, co zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd zaśnie choćby na kilka sekund. Skutkiem może być m.in. zjechanie ze swojego pasa ruchu i zderzenie czołowe – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W przypadku kolizji, których przyczyną było zmęczenie kierowcy, prawdopodobieństwo poważnych lub śmiertelnych obrażeń uczestników wzrasta nawet o połowę, ponieważ zwykle są to zderzenia z dużą prędkością. Kierowca, który zasnął za kierownicą, nie wciska pedału hamulca ani nie skręca, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Nieleczony OBS jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Jeżeli u kandydata na kierowcę lub osoby, która chce przedłużyć uprawnienia, podejrzewa się umiarkowaną lub ciężką postać tego schorzenia, ta osoba jest kierowana na specjalistyczne badania lekarskie. W przypadku stwierdzenia OBS można prowadzić pojazd pod warunkiem wdrożenia leczenia i poddawania się badaniom kontrolnym.

Ale urwał! Farciarz roku przywalił w słup i wyfrunął z auta. Policja udostępniła nagranie [wideo]

Przeczytaj również