Chińska fabryka Tesli będzie produkować początkowo dwa modele EV

Chińska fabryka Tesli będzie produkować początkowo dwa modele EV

Podaj dalej

Według informacji udostępnionych przez władze Szanghaju, chińska fabryka Tesli będzie produkować w pierwszej fazie dwa rodzaje pojazdów: Model 3 oraz zapowiadany Model Y. Początkowo z taśm montażowych zakładu ma zjeżdżać 250 tys. zeroemisyjnych samochodów rocznie, zaś docelowo – dwukrotnie więcej.

Fabryka Tesli powstanie w regionie Szanghaju i stanie się pierwszym tego typu obiektem w Państwie Środka należącym w 100% do inwestora spoza Chin. Powierzchnia zakładu wyniesie ponad 850 tys. metrów kwadratowych. Elon Musk ocenił koszt wybudowania fabryki na ok. 2 mld dolarów.

Planowany obiekt stanowi kluczową inwestycję Tesli w Państwie Środka z uwagi na bariery celne, powstałe na skutek wojny taryfowej z USA, skutkujące znacznymi podwyżkami cen samochodów spółki z Palo Alto w chińskich salonach. Chiny są po Stanach Zjednoczonych największym rynkiem zbytu Tesli.

Model Y będzie całkowicie elektrycznym SUVem bazującym na Modelu 3. Produkcja pojazdu ma się rozpocząć w USA w 2020 r. (termin przesunięto z pierwotnie zapowiadanego listopada 2019 r.), zaś w Chinach w 2021/2022 r. Oficjalną prezentację Modelu Y zapowiedziano na marzec 2019 r. Z kolei Model 3 może zacząć zjeżdżać z taśmy montażowej szanghajskiej fabryki jeszcze przed końcem 2019 r.

W ubiegłym roku w Państwie Środka sprzedano 777 tys. EV. Według prognoz Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w 2018 r. liczba ta może wzrosnąć do ponad miliona sztuk. Z kolei plany rządu w Pekinie zakładają, że do 2025 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych na lokalnym rynku wyniesie 7 milionów szt. rocznie.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News