Ceny na stacjach paliw w dół, ale to nie potrwa długo

Benzyna Pb98 za 5,06-5,17 zł/l, Pb95 za 4,71-4,82 zł/l, olej napędowy ON za 4,99-5,11 zł/l, a autogaz LPG za 2,14-2,21 zł/l, takie są prognozy firm monitorujących rynek paliw w Polsce na okres od 25 lutego do 3 marca. Niższe ceny to jednak nie skutek globalnego trendu a nałożonych niższych marż przez stacje paliw.

stacja benzynowa benzyna diesel paliwo
Podaj dalej

Zarówno eksperci z BM Reflex oraz portalu e-petrol.pl jednogłośnie prognozują niższe ceny za litr każdego z paliw. Taki trend jednak nie potrwa długo zauważają, ponieważ właściciele stacji znajdują się w trudnej sytuacji.

„Niestety, kolejne dni nie przyniosą raczej utrzymania spadkowej tendencji na rynku detalicznym” – piszą dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl. Także BM Reflex sugeruje, że ostatni tydzień był pierwszym w 2019 roku, kiedy zarządzający stacjami paliw zaczynają mieć pod górkę. „Muszą nakładać niską marżę, ponieważ od początku lutego hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o 28 groszy na litrze, a oleju napędowego o 22 grosze na litrze, podczas gdy na stacjach ceny spadły o 4 do 5 groszy na litrze” – wskazują w swoim komentarzu eksperci Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Przeczytaj również