Brzmienie jak ze studia nagraniowego w twoim samochodzie

Brzmienie jak ze studia nagraniowego w twoim samochodzie

Brzmienie jak ze studia nagraniowego w twoim samochodzie

Podaj dalej

Długie wycieczki za miasto w towarzystwie rodziny, codzienna droga do pracy i z powrotem lub stanie w korku. Samochód to miejsce, gdzie często słucha się muzyki, a jednocześnie jedno z tych, w których trudno uzyskać dobre brzmienie.

Czy we wnętrzu auta można usłyszeć dźwięki jak w sali koncertowej? SEAT robi wszystko, aby faktycznie tak było. Dla przykładu jeszcze kilka dekad temu zespół pracowników Car Audio i Infotainment włączał się do prac w dalszych etapach projektowania samochodu, a dziś jest podczas nich obecny od początku.

Do dziesięciu strategicznie rozmieszczonych głośników

Lokalizacja i orientacja głośników to jeden z najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę inżynierowie. W zależności od modelu może pojawić się w nim od sześciu do dziesięciu głośników, które są źródłem tonów niskich, średnich i wysokich. Ich ostateczna pozycja musi uwzględniać zarówno aspekty estetyczne, jak i bezpieczeństwa.

Najcichszy pokój

Komora bezechowa jest dźwiękoszczelnym pomieszczeniem zaprojektowanym do pochłaniania fal dźwiękowych – to właśnie tam jest testowana jakość dźwięku z głośników. Dalsze testy wykonywane są w laboratorium elektronicznym w celu weryfikacji pracy radia i wzmacniaczy. To tylko dwa z wielu testów przeprowadzanych na całym systemie dźwiękowym po to, aby żaden inny element, taki jak kurz, wilgoć lub wibracje, nie wpłynął na jakość dźwięku.

W trasie

Wszystkie testy SEAT-a wykonywane są także podczas jazdy samochodem, aby sprawdzić oddziaływanie czynników zewnętrznych i pracy auta na jakość dźwięku. Inżynierowie za kierownicą dokonują końcowych regulacji parametrów systemu głośników.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News