Więcej czasu na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE – nawet 180 dni

Więcej czasu na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE – nawet 180 dni

Podaj dalej

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Infrastruktury wydłużyło termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Nawet do 180 dni!

Niedawno wspominaliśmy wam o tym, że rząd planuje wprowadzić przepisy wydłużające czas na rejestrację pojazdu. Zapowiedzi stały się faktem. Wszyscy, którzy zakupili w ostatnim czasie samochody na terenie Unii Europejskiej mogą odetchnąć z ulgą.

Nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów

Według rozporządzenia z 1 stycznia 2020 r. właściciel używanego auta z UE  musiał zarejestrować je w 30 dni od dnia jego sprowadzenia.  Osoby, które nie wypełniły tego obowiązku, podlegały karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście czas rejestracji został wydłużony do 180 dni. To ważny krok ze strony rządzących w związku z tym jak funkcjonują, a raczej nie funkcjonują wydziały komunikacji.

Przepisy zmieniła ustawa wprowadzona 31 marca 2020 r. Mówi ona o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ile mam czasu na rejestrację pojazdu?

„Wydłużone do 180 dni terminy na rejestrację oraz na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 r. Ma to na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie koronawirusa. A także zmniejszenie obciążenia pracą organów rejestrujących pojazdy, wynikającego ze zwiększonej ilości osób załatwiających sprawy w urzędach po zmianach wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2020 r.”- zauważają rządzący.

Nowe rozwiązanie ma zastosowanie także w przypadku samochodów zakupionych wcześniej. W związku z problemami z funkcjonowaniem odpowiednich organów w ostatnim czasie. Zapisy ustawy dotyczą pojazdu sprowadzonego z UE nie później niż 30 dni przed dniem wejścia w życie specustawy. Czyli od 31 marca.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News