BMW rozpoczęło sprzedaż elektrycznych hulajnóg

BMW rozpoczęło sprzedaż elektrycznych hulajnóg

BMW rozpoczęło sprzedaż elektrycznych hulajnóg

Podaj dalej

Niemiecki koncern BMW poszerzył ofertę, na którą do tej pory składały się głównie samochody klasy premium i motocykle o elektryczne hulajnogi. Za ważące 9 kg urządzenie będzie trzeba zapłacić 799 euro. Hulajnoga powstała we współpracy z firmą Micro.

Produkt bawarskiego koncernu jest podobny do urządzeń oferowanych przez takie firmy jak Bird czy Lime.

Jak zwraca uwagę agencja Bloomberga elektryczne hulajnogi cieszą się w Europie mniejszą popularnością niż w Ameryce Północnej. Ma to związek m.in. z bardziej restrykcyjnymi przepisami obowiązującymi w poszczególnych europejskich państwach. Dla przykładu w wielu miejscach są one zakazane, a np. w Londynie ich użytkowanie jest ograniczone zaledwie do jednego parku.

W Polsce elektryczne hulajnogi są oferowane m.in. przez takie firmy jak Lime, Hive, Bird, Hulaj czy CityBee. Można je wypożyczyć za pośrednictwem specjalnych aplikacji. Do tej pory w Polsce nie wprowadzono w życie prawa, które uwzględniałoby elektryczne hulajnogi. Tę sprawę chce uregulować Ministerstwo Infrastruktury, które zapowiedziało, że gotowy projekt noweli ma pojawić się w II kwartale br.

Ze wglądu na rosnącą popularność oraz dostępność urządzeń transportu osobistego z napędem elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym, a także ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem, regulacje dotyczące wskazanych wyżej urządzeń będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym” – mówił PAP rzecznik resortu Szymon Huptyś.

Dodał, że aktualnie prowadzone są w tym zakresie prace analityczne, niezbędne do zainicjowania działań legislacyjnych.

W Niemczech w maju przyjęto prawo dopuszczające elektryczne hulajnogi na ulice. Ma to doprowadzić do popularyzacji tego środka transportu głównie w centrach miast.

Prędkość E-Scootera BMW ograniczona jest do 20 km/h. Niemiecki koncern opracował też hulajnogę dla dzieci do 3 lat. Jednak te egzemplarze nie mają napędu elektrycznego.

Źródło: PAP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News