Badania techniczne pojazdów pod większym nadzorem

Badania techniczne pojazdów pod większym nadzorem

Badania techniczne pojazdów pod większym nadzorem

Podaj dalej

Wiceminister infrastruktury, Marek Chodkiewicz zapowiedział monitorowanie wprowadzanych zmian w systemie badań technicznych pojazdów w 2019 roku. Może to spowodować uaktualnienie stawek za przegląd pojazdu.

Podczas spotkania z właścicielami stacji diagnostycznych, które odbyło się w ramach podkomisji stałej do spraw mikro i małych przedsiębiorstw, wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przekonywał, że resort będzie monitorować wprowadzone zmiany w systemie badań technicznych pojazdów w 2019 roku.

System badań technicznych pojazdów działa w Polsce niewłaściwie, co potwierdziła w kontrolach Najwyższa Izba Kontroli, dlatego zmiany są konieczne, wymagane prawem unijnym, bezpieczeństwem w ruchu drogowym i ochroną środowiska.

Przedstawiciele resortu infrastruktury zaznaczają m.in., że zmiany wprowadzają skoordynowany system szkolenia diagnostów oraz zmiany systemu nadzoru. Dzięki temu ma zostać zapewniona większa jakość usług. Sprawowanie nadzoru nad badaniami, a także przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów leżeć będzie w gestii Transportowego Dozoru Technicznego.

Ministerstwo Infrastruktury chce zaproponować zmniejszenie lub zniesienie niektórych opłat ponoszonych przez właścicieli stacji diagnostycznych, pozostawiając tę samą stawkę opłaty pobieranych od kierowców za badanie techniczne. W związku z wdrożeniem zmian przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów będą ponosić tzw. opłatę jakościową.  Jak donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), ostateczna opłata jakościowa nie będzie wyższa niż 3,5 zł i zostanie określona w akcie wykonawczym ministra infrastruktury i będzie obowiązywać dopiero od 2020 roku.

Projekt zakłada, że głównym źródłem zasilania finansowego systemu będą opłaty za badanie wykonane 45 dni po terminie. Przedsiębiorcy nie mają złudzeń, że to oni poniosą główne koszty. Projekt zakłada bowiem, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma być 10 proc. przeterminowanych badań diagnostycznych, w kolejnych ma spaść do 6 proc.

Marcin Barankiewicz, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów: To jest nierealne, bo jak użytkownicy dowiedzą się, że mają dopłacić 50 proc. do badania, to będą się pilnować… W związku z tym przewidujemy, że ministerstwo w rozporządzeniu wyda decyzję o wzroście opłaty jakościowej nie podnosząc opłaty za badanie, jak miało to miejsce w przypadku podniesienia stawki VAT z 22 na 23 proc, przy czym kwota brutto badania pozostała brutto. I nikt tego przedsiębiorcom nie zrekompensował.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który zakłada zmiany w systemie badań technicznych pojazdów, odbędzie się w czwartek 22 listopada.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News