Autostrada A1 zostanie zamknięta na 2 dni. Warto się na to przygotować

Z powodu zaplanowanych na środę i czwartek badań stanu wiaduktu na węźle Łódź Północ w tych dniach nieprzejezdny będzie przejazd w tym miejscu autostradą A1 w stronę Katowic. Kierowcy jadący z Gdańska w kierunku południowym będą kierowani objazdem.

Autostrada A1 zostanie zamknięta na 2 dni. Warto się na to przygotować
Podaj dalej

Jak poinformował Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w środę rozpocznie się ostatni etapem badań, niezbędnych do przeprowadzenia ekspertyzy zamkniętego w listopadzie ub. r. wiaduktu węzła Łódź Północ. Chodzi o obiekt w ciągu autostrady A1 w kierunku Katowic, którego elementy konstrukcyjne uległy pęknięciu.

W środę i czwartek zaplanowano na nim próby obciążeniowe, które – jak wyjaśnił Zalewski – są wielogodzinnym procesem, w trakcie którego obserwuje się zachowanie obiektu pod statycznym i dynamicznym obciążeniem. W czasie badania, cały ruch A1 na węźle Łódź Północ od strony Gdańska w kierunku Łodzi i Katowic na będzie odbywał się objazdem. Nie będzie można korzystać również z tymczasowego przejazdu, jaki funkcjonuje obecnie.

„Przygotowania do prób rozpoczną się w środę o godz. 8 i od tej pory konieczne będzie już korzystanie z objazdu. Próby ruszą około południa w środę i mogą trwać nawet do północy z czwartku na piątek. W tym czasie jadący od strony Gdańska w kierunku Łodzi będą musieli korzystać ze wskazanego objazdu”wyjaśnił rzecznik.

ITD powstrzymało starego gruchota przed dalszą jazdą. Sypiący się rzęch miał wozić sportowców

GDDKiA wskazała, że kierowcy podróżujący A1 od strony Gdańska zbliżając się do węzła Łódź Północ będą mogli zjechać na autostradę A2 w kierunku Poznania, następnie na najbliższym węźle Stryków zawrócić i po przejechaniu ok. 3 km autostradą A2, wrócić na A1.

Istnieje także możliwość ominięcia tego objazdu drogami krajowymi. Dla samochodów osobowych na węźle Kutno-Północ będzie można będzie zjechać na dk 60, dotrzeć nią do Łęczycy i dalej dk 91 dojechać do węzła Emilia, skąd autostradą A2 będzie można dotrzeć do węzła Łódź Północ i stąd kontynuować podróż autostradą A1 na południe kraju. Objazd dla pojazdów ciężarowych: na węźle Kutno-Wschód zjechać na dk 92, stąd kierować się do Krośniewic, gdzie należy skręcić na dk 91 w kierunku Łodzi, dojechać do węzła Emilia i dalej, analogicznie, jak w przypadku samochodów osobowych.

Informacje o objeździe będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści już na wysokości węzła Kutno-Wschód, a następnie przy węźle Piątek. O utrudnieniach i objazdach kierowcy będą również informowani na tradycyjnych tablicach.

W czasie prowadzonych prac ruch po autostradzie A2 między Warszawą i Poznaniem będzie się odbywał bez żadnych zakłóceń.

PAP

Przeczytaj również