Audi A4, czyli największy konkurent Passata, świętuje swoje 25 urodziny

Audi A4, czyli największy konkurent Passata, świętuje swoje 25 urodziny

A4

Podaj dalej

Audi świętuje znaczącą rocznicę urodzin popularnego samochodu segmentu premium. 25 lat temu z taśmy produkcyjnej fabryki w Ingolstadt zjechał pierwszy egzemplarz Audi A4. Od tego momentu wyprodukowano już ponad 7,5 miliona sztuk tego auta.

Ćwierć wieku od tego wydarzenia popyt na Audi A4 jest wciąż bardzo wysoki, a na rynku króluje jego piąta generacja. A4 to najpopularniejszy samochód spod znaku czterech pierścieni na świecie: tylko w roku 2018 sprzedano 344 586 jego egzemplarzy. W przybliżeniu co piąte sprzedane dziś Audi pochodzi z tej właśnie serii modelowej.

Audi A4, następca Audi 80, weszło do produkcji w roku 1994 i od razu wyznaczyło nowe standardy w całej branży. Swą elegancją, sportowym zacięciem i komfortem szybko zdobyło uznanie klientów na całym świecie. Już w pierwszym pełnym roku sprzedaży – 1995, auto zostało bestsellerem koncernu z Ingolstadt. Z fabryki wyjechały wtedy 272 052 sztuki tego modelu.

Popyt na Audi A4 jest wciąż niezmiennie wysoki, a na rynku od roku 2015 jest jego piąta już generacja. Na samochody z serii A4 najczęściej decydują się klienci z Chin, Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych. W roku 2018 niemal jedna piąta spośród modeli Audi sprzedanych w Niemczech, to było właśnie A4. Najbardziej popularnym Audi w Chinach jest z kolei przeznaczone wyłącznie na tamtejszy rynek Audi A4 L. Charakteryzuje się ono wydłużonym rozstawem osi.

Audi R8 z ryczącym V10 ma już elektrycznego następcę. Nadchodzi E-tron GTR

A4 to najlepiej w historii sprzedające się auto spod znaku czterech pierścieni. Wyprodukowano już 7,5 milionów jego egzemplarzy. Od momentu wejścia na rynek czwartej generacji A4 w roku 2007, wytwarzaniem tego modelu, w tzw. obrotowym systemie produkcji, zajmują się dwie niemieckie fabryki koncernu: w Ingolstadt i w Neckarsulm. Z myślą o potrzebach rynków lokalnych, Audi A4 wytwarzane jest również w Azji. W chińskiej fabryce w Changchun oraz w Aurangabad w Indiach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News