Amerykanie kupują F1

Amerykanie kupują F1

Podaj dalej

Firma Liberty Media Corporation poinformowała o przejęciu Formula One Group. Prezesem zostanie Chace Carey, które obecnie pełni funkcję wiceprezesa 21st Century Fox. Dyrektorem naczelnym będzie Bernie Ecclestone, którego poproszono o pozostanie na stanowisku przez najbliższe trzy lata.

Po finalizacji transakcji Liberty Media będzie posiadało 18,7% udziałów. Pierwsza rata wyniesie 1,1 miliarda dolarów, natomiast całkowity koszt to 4,4 mld. Firma zobowiązała się przejąć długi Formuły 1, które obecnie sięgają 4,1 mln dolarów. CVC Capital Partners, a więc dotychczasowy właściciel, utrzyma 65% udziałów, ale zostanie pozbawiony kontroli w głosowaniach.

F1_Australia_2016

Jest to koniec pewnej ery Formuły 1. Ecclestone zaczął przejmować władzę nad serią od końca lat ’70, kiedy został szefem FOCA, organizacji chroniącej interesy zespołów oraz kierowców. Brytyjczyk będzie dyrektorem naczelnym, ale już nie będzie miał wszystkich kart w ręku. W ostatnich latach w F1 mieliśmy do czynienia z kilkoma kontrowersyjnymi przepisami. Najgłośniejszym z nich był powrót do jednostek V6 Turbo, ale napędzanych hybrydowo. Obecnie samochody WRC są głośniejsze od bolidów, a chyba nie taki był cel Berniego. Już niedługo przekonamy się czy nowy właściciel będzie chciał dokonać zmian w przepisach czy będzie podążał tą samą drogą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News