Akcja śląskiej ITD. Wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt mobilny w kraju [WIDEO]

Akcja śląskiej ITD. Wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt mobilny w kraju [WIDEO]

Podaj dalej

Aż 17 z 28 skontrolowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów nie przeszło pozytywnie kontroli stanu technicznego. Do akcji w okolicach Siewierza wykorzystano najnowocześniejszy w kraju sprzęt mobilny.

Mobilne kontrole ujawniają wiele nieprawidłowości

Mobilna stacja diagnostyczna ITD znowu wyjechała na drogę. Tym razem działania przeprowadzono w pierwszych trzech dniach lipca na drogach krajowych numer 1 i 78 w okolicach Siewierza. W ciągu trzech dni funkcjonariusze ITD przeprowadzili 28 skrupulatnych kontroli. Niestety aż 17 przebadanych pojazdów nie nadawała się do dalszej jazdy.

itd, kontrola, stacja, tir
ITD, Mobilna stacja diagnostyczna

Wśród odnotowanych problemów były luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym, wycieki płynów eksploatacyjnych, zużyte opony oraz braki w oświetleniu. W dwóch przypadkach nieprawidłowości były tak poważne, że stwarzały realne zagrożenie dla innych kierowców dróg. Jak poinformowało ITD – jeden z samochodów miał aż 85 procent różnicy w sile hamowania kół na jednej osi.

W wyniku kontroli zatrzymano 17 dowodów rejestracyjnych a 7 kierowców ukarano mandatami. Spore konsekwencje finansowe grożą też kilku przewoźnikom i osobom zarządzającym organizacją transportu w przedsiębiorstwach.

Takich kontroli zacznie przybywać

Docelowo mobilne stacje mają znaleźć się w każdym województwie w Polsce. Pozwalają na kontrolę stanu technicznego wszelakich pojazdów –busów, taksówek, autobusów a nawet zestawów o masie powyżej 40 ton. Rozłożenie takiego stanowiska zajmuje zaledwie 15 minut i może być obsługiwane przez jedną osobę.

On nie miał prawa tego przeżyć. Motocyklista dosłownie „oszukał przeznaczenie”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News