Zobacz jak wygląda zderzenie dostawczaka z autem osobowym! [WIDEO]

Zobacz jak wygląda zderzenie dostawczaka z autem osobowym! [WIDEO]

Wypadek

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda zderzenie auta osobowego z dostawczakiem. Takich testów nie ma w Internecie zbyt wiele. Postanowiła go zrobić między innymi ekipa brytyjskiego programu motoryzacyjnego Fifth Gear.

Jak wyglądają skutki takiego wypadku?

Jak widać na załączonym filmie. Samochód osobowy całkiem nieźle poradził sobie z czołowym zderzeniem z dostawczakiem. Jednak mimo to widać, że gdyby doszło do wypadku z drugą osobówką to zniszczenia z pewnością były by mniejsze. Do tego dochodzi jeszcze problem z bezpiecznym przewożeniem towarów w dostawczaku, w którym wysypał się piasek.

Uderzenie było na tyle dużo, że piasek przedostał się do kabiny pasażerskiej. To wideo dobrze pokazuje jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku. W przypadku cegieł, kostki brukowej czy innych elementów budowlanych warto spiąć je specjalnymi pasami. Powinny one znajdować się możliwe jak najbliżej przedniej części przedziału do przewożenia towarów.

Cegły lub inne ciężkie elementy, które będą znajdowały się na końcu przestrzeni bagażowej, w trakcie ostrego hamowania lub wypadku mogą nawet przebić blachę oddzielającą ten przedział od kabiny pasażerskiej.

O czym jeszcze warto pamiętać jeżdżąc autem dostawczym?

Przede wszystkim o tym, że im większa ilość przewożonych rzeczy, tym większa masa auta. Co za tym idzie, mocno naładowany samochód ma wydłużoną drogę hamowania. Załadowane auto jest też znacznie gorzej skrętne i będzie bardziej przechylało się na boki podczas pokonywania zakrętów. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy niby o tym wiedzą, ale zapominają.

Więcej towaru i większa masa pojazdu to również gorsze przyspieszenie. O tym również trzeba pamiętać, na przykład planując wyprzedzanie. Jednak jadąc załadowanym autem dostawczym zdecydowanie odradzamy szybką jazdę. Pośpiech w takim samochodzie to nic, co nie wróży dobrze na przyszłość. W krytycznej sytuacji ciężko będzie skutecznie wyhamować takim pojazdem.

Przy przewożeniu towarów warto regularnie kontrolować stan ogumienia i jego ciśnienie. Ich pełna sprawność jest konieczna do bezpiecznego przemieszczania się. Nie tylko pojazdem dostawczym, ale i osobowym. Warto o tym pamiętać i nigdy nie oszczędzać na ogumieniu.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News