Zobacz jak przyspiesza i brzmi jeden z najbardziej kultowych roadsterów BMW [WIDEO]

Zobacz jak przyspiesza i brzmi jeden z najbardziej kultowych roadsterów BMW [WIDEO]

BMW Z8

Podaj dalej

BMW Z8 to samochód, o którym równie mało osób słyszało co go widziało. Auto jest kultowe z kilku ważnych względów. Jednym z nich jest mocno limitowana produkcja do 1688 sztuk. Jego ceny obecnie przekraczają już 300 000 euro.

Dlaczego jeszcze BMW Z8 jest tak unikatowe?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że jego design nawiązuje to kultowego roadstera BMW 507 z lat 50. Widać to przede wszystkim patrząc na reflektory i atrapę chłodnicy, ale również sylwetka auta i tylne lampy nawiązują do niemieckiego oldtimera. Ciekawostką jest również fakt, że w samochodzie zastosowano tylne lampy w technologii LED. Choć teraz trudno w to uwierzyć, to w tamtych czasach była to absolutna rzadkość.

Nietypowy jest również silnik. To jednostka V8 pochodząca z BMW M5 E39. Generuje moc rzędu 400 KM. Maksymalny moment obrotowy tej wolnossącej jednostki napędowej to 500 Nm. Dzięki takiemu motorowi, niemiecki roadster osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,7 s. Jego prędkość maksymalna to 250 km/h. Samochód pojechał by szybciej, ale ma elektroniczne ograniczenie. Auto było produkowane dość krótko, bo zaledwie przez 3 lata od roku 2000 do 2003. To jednak nie wszystko o czym warto wiedzieć na temat tego modelu. Auto zostało zaprojektowane przez Henrika Fiskera. Projektant pracował również dla takich marek motoryzacyjnych jak Ford oraz Aston Martin.

Skąd możesz kojarzyć ten model?

Jeśli masz poczucie, że kojarzysz ten model BMW, ale nie wiesz skąd to mamy dla ciebie podpowiedź. Niemiecku roadster występował w kilku filmach. W tym między innymi w jednej z kultowych części Jamesa Bonda pod tytułem ,,Świat to za mało’’. Film miał swoją premierę jesienią 1999 roku.

Za kierownicą auta zasiadał wtedy Pierce Brosnan odgrywający główną rolę w tym filmie. Samochód niestety w dość brutalny sposób skończył swój żywot w tej produkcji kinowej. W jednej ze scen został przecięty przy pomocy ogromnej piły na dwie części. Mimo to, w tej części Jamesa Bonda było też wiele ciekawych i spektakularnych scen z udziałem tego samochodu. Nie został zniszczony na początku filmu. Auto występowało również w filmie komediowym ,,Smoking’’ ze słynnym aktorem Jackie Chanem. Samochodem można było również przejechać się w grze Need for Speed: Hot Pursuit 2.

Fot. BMW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News