Zobacz jak jeździ najszybsze Lamborghini w historii marki! [WIDEO]

Zobacz jak jeździ najszybsze Lamborghini w historii marki! [WIDEO]

Aventador SVJ

Podaj dalej

Czy może być coś jeszcze szybszego niż Lamborghini Aventador? Oczywiście, jego wzmocniona wersja S. Jednak Włosi mają w swojej ofercie odmiany z jeszcze większą mocą. To SV oraz topowa wersja SVJ. Jak jeździ ta ostatnia? Zobaczcie sami.

Jedno z najszybszych Lamborghini w historii

Aventador SVJ to jedno z najszybszych Lamborghini w historii marki. Ma centralnie umieszczony, wolnossący silnik V12 o pojemności 6,5 l. Jego moc to potężne 770 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi w tym przypadku aż 720 Nm. Dzięki temu samochód ten rozpędza się do pierwszej setki w zaledwie 2,8 s. Z kolei, prędkość rzędu 200 km/h to kwestia zaledwie 8,6 s. Auto jest się w stanie rozpędzić do 351 km/h. Waga aut to 1525 kg. To bardzo dobry rezultat jak na tak duży hypercar z silnikiem V12. Samochód ma wiele elementów wykonanych z carbonu.

Już widząc takie parametry można wyobrazić sobie jak szybki jest ten samochód. Aby jednak poczuć to lepiej, trzeba obejrzeć film z jazdy Aventadorem SVJ. Przyspieszenie jest niesamowite, co widać między innymi na nagraniu z autostrady. Równie istotne jest prowadzenie się auta podczas pokonywania zakrętów. Pomaga w tym między innymi tylna oś skrętna. Dzięki aktywnej aerodynamice samochód rewelacyjnie trzyma się drogi. Tego niestety film nie będzie w stanie w żaden sposób oddać.

Co jeszcze imponuje w tym aucie?

Oprócz osiągów równie ważne są skuteczne hamulce. Sportowe auto bez odpowiedniego układu hamowania nie będzie tak naprawdę w pełni dobre. W przypadku Aventadora SVJ zastosowano takie, które są w stanie zatrzymać auto od 100 km/h do zera w zaledwie 30 m.

W przypadku tego typu aut warto docenić również ponadprzeciętny design. To prawdziwe dzieło sztuki. Każdy szczegół samochodu robi wrażenie. Zaczynając od wlotów powietrza w tylnych błotnikach, przez drobne dodatki wykonane z włókna węglowego, aż po wyjątkowy spojler z charakterystycznym centralnym mocowanie. Co istotne, większość elementów karoserii, które nadają sylwetce auta ciekawego designu odpowiada również za aerodynamikę.

Nie można zapomnieć jeszcze o jednym. Aventador to tylko pozornie samochód z zamkniętym dachem. Tak naprawdę to nadwozie typu targa ze zdejmowanymi panelami dachowymi. To kolejna cecha tego samochodu, która sprawia, że jest on tak wyjątkowy.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News