Zobacz jak jeździ najszybsze Lamborghini w historii marki! [WIDEO]

Zobacz jak jeździ najszybsze Lamborghini w historii marki! [WIDEO]

Aventador SVJ

Podaj dalej

Czy może być coś jeszcze szybszego niż Lamborghini Aventador? Oczywiście, jego wzmocniona wersja S. Jednak Włosi mają w swojej ofercie odmiany z jeszcze większą mocą. To SV oraz topowa wersja SVJ. Jak jeździ ta ostatnia? Zobaczcie sami.

Jedno z najszybszych Lamborghini w historii

Aventador SVJ to jedno z najszybszych Lamborghini w historii marki. Ma centralnie umieszczony, wolnossący silnik V12 o pojemności 6,5 l. Jego moc to potężne 770 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi w tym przypadku aż 720 Nm. Dzięki temu samochód ten rozpędza się do pierwszej setki w zaledwie 2,8 s. Z kolei, prędkość rzędu 200 km/h to kwestia zaledwie 8,6 s. Auto jest się w stanie rozpędzić do 351 km/h. Waga aut to 1525 kg. To bardzo dobry rezultat jak na tak duży hypercar z silnikiem V12. Samochód ma wiele elementów wykonanych z carbonu.

Już widząc takie parametry można wyobrazić sobie jak szybki jest ten samochód. Aby jednak poczuć to lepiej, trzeba obejrzeć film z jazdy Aventadorem SVJ. Przyspieszenie jest niesamowite, co widać między innymi na nagraniu z autostrady. Równie istotne jest prowadzenie się auta podczas pokonywania zakrętów. Pomaga w tym między innymi tylna oś skrętna. Dzięki aktywnej aerodynamice samochód rewelacyjnie trzyma się drogi. Tego niestety film nie będzie w stanie w żaden sposób oddać.

Co jeszcze imponuje w tym aucie?

Oprócz osiągów równie ważne są skuteczne hamulce. Sportowe auto bez odpowiedniego układu hamowania nie będzie tak naprawdę w pełni dobre. W przypadku Aventadora SVJ zastosowano takie, które są w stanie zatrzymać auto od 100 km/h do zera w zaledwie 30 m.

W przypadku tego typu aut warto docenić również ponadprzeciętny design. To prawdziwe dzieło sztuki. Każdy szczegół samochodu robi wrażenie. Zaczynając od wlotów powietrza w tylnych błotnikach, przez drobne dodatki wykonane z włókna węglowego, aż po wyjątkowy spojler z charakterystycznym centralnym mocowanie. Co istotne, większość elementów karoserii, które nadają sylwetce auta ciekawego designu odpowiada również za aerodynamikę.

Nie można zapomnieć jeszcze o jednym. Aventador to tylko pozornie samochód z zamkniętym dachem. Tak naprawdę to nadwozie typu targa ze zdejmowanymi panelami dachowymi. To kolejna cecha tego samochodu, która sprawia, że jest on tak wyjątkowy.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również