Zobacz jak jeździ BMW E46 Compact z 3-litrowym dieslem o mocy 280 KM! [WIDEO]

Zobacz jak jeździ BMW E46 Compact z 3-litrowym dieslem o mocy 280 KM! [WIDEO]

BMW E46 Compact

Podaj dalej

BMW Serii 3 E46 w wersji Compact nigdy nie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem jak odmiany sedan, kombi, cabrio czy coupe. Ze względy na kontrowersyjną stylizację. Jednak ten samochód ma zalety, o których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Zalety wersji kompaktowej BMW E46

Przede wszystkim cena. Zadbane hatchbacki E46 są sporo tańsze niż sedany, kombi, cabrio czy coupe. Kolejna zaleta to większe emocje podczas prowadzenia auta. Samochód ten ma krótszy rozstaw osi niż inne wersje nadwozia. Dzięki temu jest bardziej nieprzewidywalny i większą przyjemność sprawia opanowanie takiego auta.

Kolejna zaleta to waga, a jak wiadomo niższa waga to skuteczniejsze prowadzenie się auta w zakrętach i lepsze osiągi. Niestety w wersji Compact wiele silników z innych odmian nie była dostępna. Zabrakło między innymi 3-litrowego diesla i benzyny o takiej pojemności.

SWAP 3-litrowego diesla do BMW E46 Compact

Właściciel auta na załączony film postanowił nieco zmodyfikować swojego hatchbacka. Zrobił SWAP starego silnika na jednostkę M57, czyli 3-litrowego diesla BMW. Aby uzyskać lepsze osiągi, jednostka ta została podkręcona do 280 KM. Jakie osiągi ma takie auto. Co prawda, dokładnych danych nie mamy. Możemy jednak przypuszczać, że samochód rozpędza się do setki w niecałe 5 s.

Skąd taka hipoteza? Wystarczy sprawdzić dane dotyczące odmiany Alpina B3 3.3 o mocy 280 KM, która rozpędza się do 100 km/h w 5,7 s. Moc jest właściwie taka sama jak w przypadku 3-litrowego diesla w Compakcie widocznym na filmie. W przypadku diesla moment obrotowy jednak prawie dwa razy większy i wynosi aż 600 Nm. Osiągi mogą być więc lepsze. Stąd nie jest to hipoteza pewna w stu procentach, jednak bardzo bliska stanu faktycznego. Równie ważny jest zastosowany dyferencja oraz skrzynia, a na ich temat nie mamy informacji.

Jednak same liczby nie oddają osiągów tego auta tak dobrze jak zamieszczony wyżej film. Przyspieszenie Compacta 330d jest naprawdę imponujące. Nawet powyżej 200 km/h auto dalej ni słabnie. Niemieckie autostrady pozwoliły autorowi nagrania sprawdzić dynamikę auta przy każdej dostępnej prędkości. Trzeba przyznać, że takie już leciwe małe BMW to prawdziwy sleeper. Niewiele osób na pierwszy rzut oka zorientuje się, że nie jest to zwykły Compact.

 Fot. BMW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News