Znany polski youtuber wyjaśnia dlaczego diesel zimą nie odpala tak dobrze jak silnik benzynowy

Znany polski youtuber wyjaśnia dlaczego diesel zimą nie odpala tak dobrze jak silnik benzynowy

TDI

Podaj dalej

Nie od dzisiaj wiadomo, że diesel gorzej odpala w zimie. Problemy z rozruchem w silnikach wysokoprężnych to problem znany od dekad. Na szczęście, technologia cały czas się rozwija i jest z tym coraz lepiej. Mimo to, kłopoty z rozruchem nadal się pojawiają.

Jeden z powodów takiego problemu

Jedną z przyczyn problemów z odpalanie silnika Diesla w trakcie mrozów jest między innymi fakt, że przy niskich temperaturach otoczenia, z oleju napędowego wytrąca się parafina. Ta dostaje się do filtra i w wielu przypadkach go zatyka. W niektórych autach producenci zastosowali podgrzewanie takiego filtra, które w wielu przypadkach dużo pomaga. Gorzej jeśli parafina wytrąci się w baku. Wtedy, konieczny może być jego demontaż, rozpuszczenie parafiny i przepłukanie. Nie jest to tania czynność, dlatego warto w trakcie zimy dolewać do paliwa specjalny preparat obniżający ryzyko wytrącenia się parafiny. Szczególnie jeśli samochód przez większość czasu stoi na dworze.

zima silnik samochód mandat olej temperatura szyby
fot. pixabay

Co jeszcze może być przyczyną kłopotów z rozruchem?

Profesor Chris wskazuje na jeszcze inne czynniki. W tym między innymi na stan osprzętu silnika. To właśnie zimą może wyjść, że część z elementów układu zasilania paliwem niedomaga. Awariom ulegają również świece żarowe oraz ich przekaźniki. Bez tego nie odpalicie silnika wysokoprężnego nawet przy niewielkich mrozach. Jak wspomina youtuber, źródłem problemów z rozruchem może być też słabej jakości paliwo. Dlatego trzeba uważać, gdzie się tankuje.

Zimą, warto zadbać też o stan akumulatora. Jeśli ten nie jest w pełni naładowany lub ma już powyżej 5 lat. Może być tak, że będzie za słaby, aby skutecznie uruchomić silnik Diesla w trakcie mrozów. Jednostki wysokoprężne wymagają mocniejszych akumulatorów. Te muszą być w pełni sprawne, szczególnie przy ujemnych temperaturach na dworze.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat trudności z odpalaniem silników wysokoprężnych zimą, to koniecznie musicie obejrzeć podlinkowany przez nas film. Profesor Chris dokładnie tłumaczy co jeszcze wpływa na problemy z rozruchem w jednostkach Diesla. Po obejrzeniu tego nagrania, będziecie też wiedzieć jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. W niektórych przypadkach można temu zapobiec.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News