Zadzwonili do salonów prawie wszystkich marek! Zobacz jak długo trzeba czekać na auto!

Zadzwonili do salonów prawie wszystkich marek! Zobacz jak długo trzeba czekać na auto!

Volkswagen Golf 7

Podaj dalej

Dziennikarze motoryzacyjni prowadzący program MotoDziennik na YouTubie (Jarosław Leksiński i Jacek Balkan) postanowili zadzwonić do różnych salonów samochodowych. Chcieli dowiedzieć się ile trzeba czekać na odbiór nowego auta.

Jak długi jest czas oczekiwania na auto z salonu?

Na podstawie informacji, które udało im się pozyskać podczas rozmów telefonicznych można wywnioskować, że na wiele modeli trzeba czekać nawet 8 miesięcy. Aby dowiedzieć się, u dealerów których marek można szybciej odebrać auto, musicie obejrzeć załączony przez nas film. Warto, bo naszym zdaniem materiał przygotowany przez dziennikarzy jest naprawdę interesujący. Jedno możemy zdradzić. Sytuacja na rynku nie jest za ciekawa i co gorsze – jak wynika z przeprowadzonych ze sprzedawcami rozmów – nie zanosi się na to, aby w kolejnym roku miało się to zmienić.

nowe samochody w salonie
fot. freepik.com

Wynika to przede wszystkim z przestojów w różnych fabrykach, które były spowodowane pandemią. Przez to zostały zerwane łańcuchy dostaw i producenci aut nie mają wszystkich części potrzebnych do zmontowania kompletnego samochodu. Niektórzy sprzedawcy w trakcie rozmów z jednym z dziennikarzy mówią wprost, że auto może nie mieć niektórych elementów wyposażenia. Pomimo, że te są zawarte w cenniku.

Jak reaguje na to rynek samochodów używanych?

Niestety, problemy z produkcją nowych samochodów odbijają się czkawką na rynku aut używanych. Pojazdy drożeją i jest ich stosunkowo mało. Dlaczego? Bo konsumenci, którzy planowali zakup nowych samochodów, zdecydowali się jeszcze jakiś czas pojeździć starymi. Tak dzieje się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zwracają na to uwagę handlarze, którzy sprowadzają do naszego kraju auta z innych państw na zachodzie.

Wszystkie auta mniej lub bardziej drożeją. Jednak największe różnice w cenie widać po modelach, których i tak już było mało, a był na nie duży popyt. Tak jest między innymi w przypadku samochodów niemieckich marek premium z bogatym wyposażeniem. Obecnie trzeba za nie zapłacić dużo więcej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Drożeją też klasyki i youngtimery. Jeśli planujecie kupić tego typu auto to lepiej zrobić to teraz. W kolejnym roku ceny mogą być jeszcze wyższe. Warto więc się pośpieszyć z podjęciem takiej decyzji.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News