Wielki pojedynek niemieckiej trójki! BMW M3 Competition kontra Audi RS5 i Mercedes C63 AMG Black Series! [WIDEO]

Wielki pojedynek niemieckiej trójki! BMW M3 Competition kontra Audi RS5 i Mercedes C63 AMG Black Series! [WIDEO]

Pojedynek niemieckiej trójki

Podaj dalej

Dziennikarze motoryzacyjni z ekipy carwow postanowili przeprowadzić test, na który czeka spora grupa ludzi. To porównanie najszybszych aut klasy średniej trzech niemieckich marek premium. W starciu wzięły udział nowe BMW M3 Competition, Audi RS5 i Mercedes C63 AMG Black Series.

Które auto jest najszybsze ,,na papierze’’?

BMW M3 Competiton dysponuje mocą 510 KM, auto osiąga pierwszą setkę w zaledwie 3,9 s. Samochód ma napęd tylko na tylną oś. Z kolei, Audi RS5 dysponuje silnikiem generującym moc 450 KM. Jednak dzięki stałemu napędowi na 4 koła, auto osiąga setkę dokładnie w takim samym czasie jak BMW M3 Competition. Jak jest w przypadku Mercedesa? Model C 63 AMG dysponuje mocą rzędu 517 KM. Auto rozpędza się do setki w 4,2 s. W teorii pod tym względem wypada najgorzej, ale dysponuje największą mocą.

BMW M3 G80
Fot. BMW

Trzeba jeszcze pamiętać o jednym. Mercedes C 63 AMG Black Series podobnie jak BMW M3 Competition ma napęd tylko na tylną oś. Przy tak niewielkich różnicach w osiągach wiele będzie zależało od kierowcy. Słaby star w samochodzie z tego typu napędem może okazać się gorszy od tego, który deklaruje producent nawet o 2 sekundy.

Te 3 auta to zupełnie inne światy

BMW M3 Competition to z jednej – wbrew – pozorom auto dość uniwersalne. Jest bardzo szybkie, ale można ustawić zawieszenie w ten sposób, że samochód będzie całkiem komfortowy. Z kolei Mercedes C 63 AMG Black Series absolutnie nie uznaje kompromisów. Jego zawieszenie jest potwornie sztywne i zdecydowanie nie sprawdzi się w dłuższych trasach. Jednak na torze będzie bardzo precyzyjny i pewny w prowadzeniu. Z drugiej strony BMW, kiedy trzeba również może być autem bezkompromisowym, kwestia wybrania odpowiednich ustawień zawieszenia i charakterystyki układu kierowniczego oraz napędowego.

Mercedes nie ma tak dużego zakresu regulacji, ale po pierwsze to najbardziej bezkompromisowa wersja AMG Black Series. Po drugie, samochód ten powstał kilka lat wcześniej, obecnie technologia poszła mocno do przodu. Zestawienie tych dwóch modeli nie jest do końca miarodajne. Natomiast Audi RS5 to auto, które jest w tym zestawieniu wozem najbardziej uniwersalnym. Głównie za sprawą napędu 4×4. Bardzo dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jednak na torze ze względu na wyższą wagę spowodowaną właśnie takim napędem oraz przez silnik umieszczony przed przednimi kołami, nie będzie pokonywać zakrętów tak precyzyjnie jak BMW czy Mercedes. Oczywiście mówimy o suchej nawierzchni. Audi jest też najbardziej przewidywalne i bezpieczne. Nie daje tyle adrenaliny co konkurencja z napędem na tył.

Fot. Youtube/Kanał: carwow, BMW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News