W taki sposób auta elektryczne zanieczyszczają naszą planetę! Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

W taki sposób auta elektryczne zanieczyszczają naszą planetę! Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

2021-tesla-model-s-update-blue-1611800348

Podaj dalej

Producenci aut dążą do opracowania możliwie jak najbardziej ekologicznego auta. Dzieje się tak między innymi za sprawą nacisków Unii Europejskiej. Z pozoru samochody elektryczne wydają się ekologiczne. Jednak w rzeczywistości również zanieczyszczają ziemię.

W jaki sposób auta elektryczne zanieczyszczają planetę?

Choćby wytwarzając pył z klocków hamulcowy. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, to każde nawet lekkie wciśnięcie pedału hamulca powoduje, że samochód zostawia za sobą małe cząsteczki z okładzin klocków. Podobnie jest z drobinkami gumy, która przecież cały czas się ściera. Jeżeli w centrum dużego miasta non stop jeżdżą tysiące samochodów to cząsteczki te unoszą się w całej okolicy. Ludzie i zwierzęta tym oddychają i powoli się trują.

Ten prosty przykład pokazuje, że trudno jest skonstruować pojazdy w pełni ekologiczne i zdrowe dla środowiska. Oczywiście należy o nie dbać, ale też nie można popadać w paranoję. Do tego dochodzi jeszcze kolejny problem dotyczący samochodów elektrycznych. Utylizacja akumulatorów.

Tesla Model S/X wnętrze
Fot. Tesla

Czy prąd w Polsce jest ekologiczny?

Niestety zdecydowana większość prądu w Polsce wytwarzana jest w elektrowniach, które wytwarzają energię z paliw kopalnianych. Według niektórych źródeł taki sposób generowania energii elektrycznej stanowi nawet do około 80% całości produkcji takiej energii w naszym kraju. W związku z tym, aby zaopatrzyć samochody elektryczne w dodatkową energię, potrzebne jest zużycie większej ilości paliw kopalnianych.

Oczywiście za sprawą dużej ilości aut elektrycznych w centrach miast odnotujemy spadek szkodliwych gazów i cząsteczek w powietrzu. Jednak w okolicach elektrowni nastąpi ich wzrost. Jak widać nadal nie rozwiązuje to w pełni problemu zanieczyszczenia środowiska przez spaliny czy to z samochodów czy to z elektrowni.

Tesla model 3
Fot. Tesla

Na pewno dobrym rozwiązanie byłoby budowania elektrowni ekologicznych na masową skalę. Ciekawą, choć kontrowersyjną opcją, jest również wybudowanie elektrowni atomowej. Oczywiście generuje to pewne problemy z odpadami radioaktywnymi. Jednak w zachodnich krajach Europy takie obiekty funkcjonują i jak na razie nie zapowiada się na to, aby w najbliższym czasie miały zostać zamknięte. To kolejny dowód na to, że idealne rozwiązania niestety nie istnieją.

Fot. Tesla

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News