W Niemczech płoną autobusy elektryczne i hybrydowe! Czy ta technologia jest bezpieczna?

W Niemczech płoną autobusy elektryczne i hybrydowe! Czy ta technologia jest bezpieczna?

Pożar autobusów

Podaj dalej

Jak donoszą niemieckie media, przez kraj naszych zachodnich sąsiadów przechodzi fala pożarów autobusów elektrycznych. Ogień pojawia się w trakcie ładowania. Na początku miesiąca w Stuttgarcie w takim pożarze spłonęło około 25 autobusów elektrycznych i hybrydowych.

Hybrydy i elektryki jednak nie tak bezpieczne

Jak widać, autobusy, a właściwie system ładowania wymaga jeszcze dopracowania. Może być to jeszcze wina wadliwych baterii. Takie incydenty były już spotykane w samochodach osobowych. Auta zaczynały się palić podczas uzupełniania baterii. Z jednej strony dobrze, że dzieje się to na postoju, kiedy w autobusie nie ma już pasażerów. Jednak ma to też swoją ciemną stronę. W zajezdni jest znacznie więcej pojazdów. Pożar jednego dość szybko rozprzestrzenia się na inne autobusy. Do tego, bardzo trudno się go gasi. W efekcie straty trzeba liczyć w milionach euro.

Jak temu zapobiec?

Na pewno producent autobusów, które spłonęły powinien przeprowadzić akcję serwisową i dokładnie je przetestować. Z kolei władze miasta muszą zająć się ładowarkami. Te również wymagają weryfikacji. Dodatkowo, zajezdnie autobusowe powinny zainwestować w specjalne systemy gaśnicze. Bez podjęcia tego typu kroków, pożary znowu powrócą nadal, a władze miast będą zmuszone liczyć straty. Pozostaje pytanie czy firmy ubezpieczeniowe wypłacą odszkodowania za autobusy, które spłonęły w pożarach. Mamy nadzieję, że ta sytuacja wkrótce się wyjaśni.

To ostrzeżenie dla ludzi kupujących osobowe auta hybrydowe i elektryczne

Oczywiście pożary samochodów osobowych z napędem hybrydowym czy elektrycznym mają miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak planujecie zakup takiego auta, warto zadbać o dobrą polisę AC, która pokryje ewentualne skutki pożaru. Radzimy też zainwestować w dobry system gaśniczy w pobliżu ładowarki samochodu wraz z czujnikiem dymu. Zalecamy również, w miarę możliwości ładowanie auta w czasie, kiedy domownicy jeszcze nie zdążyli pójść spać. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to niestety możliwe.

Ładowarka Tesla
Fot. pixabay.com

Nie piszemy tego, aby kogokolwiek nastraszyć lub odwieść od decyzji zakupu hybrydy czy elektryka. Warto jednak świadomie wybierać tego typu auta. Na stronie UOKiK-u znajdziecie akcje serwisowe modeli, którymi jesteście zainteresowani. Warto tam zajrzeć przed zakupem konkretnego samochodu.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News