To Volvo S80 z dieslem ma przejechane niecałe 600 000 km!

Przeglądając ogłoszenia z autami używanymi, trafiliśmy na dość nietypowy egzemplarz Volvo S80. Nietypowy ze względu na duży przebieg. Auto z silnikiem Diesla o pojemności 2,4-litra ma przejechane prawie 600 000 km.

volvo
Podaj dalej

Czy trzeba obawiać się samochodów z dużymi przebiegami?

Z jednej strony, zakup auta z dużym przebiegiem, szczególnie od pierwszego właściciela, świadczy o tym, że samochód jest zadbany. Aby mógł pokonać tak duży dystans, wóz musiał być odpowiednio doinwestowany. Poprzedni użytkownik Volvo na pewno nie oszczędzał na serwisie i wybierał części wysokiej jakości. Bez tego, nie byłoby możliwe, aby auto pokonało tak duży dystans. Druga kwestia to fakt, że silnik wysokoprężny tej szwedzkiej marki to trwała i dość udana konstrukcja. Zdarzały się problemy z pękającą uszczelką pod głowicą. Nie wiemy jednak czy właściciel tego egzemplarza spotkał się z takim problemem czy po prostu, taka usterka go ominęła.

Niestety z racji dużego przebiegu, można spodziewać się innych awarii w przyszłości. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na naturalne zużycie. Mechanizmy nie są wieczne, z czasem starzeją się też elementy gumowe. Trzeba mieć to na uwadze wybierając tego typu auto.

Co trzeba zrobić, aby cieszyć się względnie niezawodną eksploatacją?

W przypadku auta z tak dużym przebiegiem, zalecamy wymianę oleju wraz z filtrem oleju i powietrza co 10 000 km. Przy takich interwałach warto wymieniać również filtr paliwa. Silnik Diesla musi korzystać z czystego oleju napędowego. Dzięki temu, skutecznie uda się przedłużyć żywotność układu wtryskowego czy filtra cząstek stałych.

Warto też prewencyjnie sprawdzić kompresję silnika. Zalecamy również kontrolę układu klimatyzacji i wymianę osuszacza. Wypadałoby również wymienić olej w skrzyni biegów. Co prawda, jest to przekładnia manualna. Jednak i w tego typu skrzyniach, z czasem w oleju zbierają się opiłki. Warto też dokładnie przejrzeć elementy zawieszenia oraz układu napędowego. Koniecznie sprawdzicie w jakim stanie są gumowe osłony przegubów napędowych. Jeśli są porwane, to trzeba je wymienić zanim dojdzie do zatarcia elementów ruchomych.

Jeśli jesteście zainteresowani wspomnianym egzemplarzem Volvo S80 to link do aukcji znajdziecie tutaj.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również