To najbardziej dziwaczny samochód sportowy na świecie! Ma 6 kół! Kupiłbyś coś takiego?

To najbardziej dziwaczny samochód sportowy na świecie! Ma 6 kół! Kupiłbyś coś takiego?

covini

Podaj dalej

Na rynku jest wiele super sportowych samochodów. Jednak ten, zresztą jak i każdy inny, jest wyjątkowy. Wyróżnia go coś czego prawdopodobnie nie znajdziecie w żadnym innym super aucie. To trzy osie i 6 kół.

Jakie osiągi i silnik ma ten nietypowy samochód?

Covini C6W ma pod maską silnik V8 o pojemności 4,2-litra. Jego moc to 380 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 450 Nm. Samochód rozpędza się do 300 km/h. Auto osiąga pierwsza setkę w zaledwie 3,9 s. Napęd przekazywany jest wyłącznie na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej.

Dlaczego zdecydowano się na 3 pary kół?

Zdaniem konstruktorów miało to poprawić trzymanie się auta drogi podczas pokonywania zakrętów. Dzięki zastosowaniu trzeciej osi, samochód miał też lepiej hamować. Co ciekawe, dwie przednie osie w tym pojeździe są skrętne. Covini C6W pomimo dodatkowej pary kół jest i tak bardzo lekkie. Całość konstrukcji waży zaledwie 1150 kg. To za sprawą zastosowania włókna węglowego i szklanego do wykonania większości elementów karoserii i nie tylko.

Ten samochód ma długą historię

Covini C6W miało zadebiutować na rynku już w latach 70. Jednak wtedy technologia była jeszcze na tyle ograniczona, że projekt zawieszono. Kolejne podejścia miały miejsce w dwóch następnych dekadach. Jednak zarówno lata 80. jak i 90. nie okazały się łaskawe dla tego typu ekscentrycznych konstrukcji. Auto zaprezentowano dopiero w 2003 roku. Produkcja miała ruszyć rok później, niestety nie ruszyła.

Według niektórych źródeł auto było produkowane w latach 2005-2016 w liczbie kilku sztuk rocznie. Niestety nie jest to potwierdzona informacja. Według innych mediów, samochód nigdy nie trafił do produkcji. Co prawda, na wideo, który dołączyliśmy do artykułu widać dwa takie auta. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy są to samochody produkcyjne, które trafiły do klientów czy tylko prototypu.

covini_c6w
Fot. Covini

Nie znaleźliśmy też żadnej oferty na zagranicznych portalach ogłoszeniowych z takim autem. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że projekt upadł zanim trafił do klientów. Taki scenariusz wydaje się najbliższy prawdzie. Jest to o tyle realne, że ciężko znaleźć nabywcę na zakup auta z tak ekscentrycznym rozwiązaniem układu napędowego.

Fot. Covini

Przeczytaj również